Топ теми:

Порядок дій населення під час ядерного вибуху

3 Жовтня 16:25

⚠️ У випадку ядерної атаки, використання “брудної бомби”(вибухівки з радіоактивним матеріалом) або вибуху на АЕС головне
правило лишається незмінним: почувши сирену, прямуйте в укриття.
⚠️ В першу чергу, увімкніть радіо, телебачення або скористайтесь інтернетом для отримання сповіщення про відповідну загрозу та про подальші дії. Є велика ймовірність, що в зоні ураження зовсім не працюватиме інтернет та засоби звʼязку, буде відсутнє
електропостачання. А тому заздалегідь подбайте про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Це може бути єдиним
засобом звʼязку в надзвичайній ситуації.
� Як діяти, якщо ядерний вибух застав на вулиці
– Не дивіться в бік спалаху. Це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою та опіком очей.
– Лягайте на землю. Якнайшвидше знайдіть заглиблення або виступ, за яким можна сховатись від ударної хвилі та уламків. Спробуйте закрити всі відкриті частини тіла: ляжте ногами в бік вибуху, обличчям донизу, підкладіть руки під себе. Прикрийте вуха навушниками, рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них.
– Спробуйте якнайшвидше потрапити в найближче укриття. Якщо поруч немає спеціально обладнаного сховища, підійде підвал або приміщення в центрі великих бетонних будівель з мінімальною кількістю вікон та дверей.
– Якщо ви були в дорозі, то під час вибуху зупиніть автомобіль на безпечній частині дороги і закрийте всі вікна, двері, люки та будь які отвори, перекрийте потік повітря ззовні.
Прийміть захисну позу, керуючись порадами, що зазначені вище,та якнайшвидше дістаньтесь укриття.
� Правила поводження в укритті
– Перш, ніж потрапити в укриття, обережно зніміть верхній шар одягу. Це може усунути до 90% радіоактивного забруднення й зменшить час, протягом якого ви перебуваєте під впливом опромінення. Намагайтесь уникнути контакту шкіри з забрудненим одягом. Покладіть одяг в поліетиленовий пакет або герметичний контейнер.
– Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
– Дистанціюйтесь від інших людей у приміщенні, не торкайтесь їх. Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
– Прийміть прохолодний душ з використанням миючих засобів. Для змивання радіоактивного забруднення зі шкіри та поверхонь можна використовувати водопровідну воду, якщо не було офіційних повідомлень про заборону її використання.
Уникайте сильного тертя шкіри, це може призвести до пошкодження шкіри та потрапляння радіонуклідів до організму.
– Якщо немає змоги прийняти душ, омийте всі відкриті ділянки шкіри, особливо руки й обличчя. Використовуйте мило й велику кількість води. Якщо у вас зовсім немає доступу до води, скористайтеся вологою серветкою, чистою вологою тканиною
або вологим паперовим рушником. Ретельно протріть усі відкриті ділянки шкіри.
– Поверхні й предмети протріть вологою ганчіркою або серветкою. Це обов’язково, не залежно від того, яке приміщення
ви використовуєте як укриття.
– За можливості одягніть чистий, щільний максимально закритий одяг, що не міг зазнати радіоактивного забруднення.
– Знайдіть джерело інформації (радіо, телевізор, інтернет). Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
– Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації.
� Як діяти, якщо ядерний вибух застав вас у приміщенні

– Переконайтесь, що в приміщення не потрапляє повітря. Закрийте всі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
– Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації.
Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
– Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
– Якщо члени вашої сімʼї на момент вибуху були в іншому укритті, вони мають залишитись там, доки не буде дозволу
покинути його.
– Тримайте своїх домашніх тварин усередині укриття.
– Не вживайте водопровідну воду до отримання відповідного повідомлення про її безпечність.
Перша допомога постраждалому від ядерного вибуху Якщо поруч з вами хтось постраждав від ядерного вибуху, в першу чергу треба роздягнути його або попросити роздягнутися та обробити шкіру теплою водою з милом.
Якщо людина отримала будь-які поранення під час ядерного вибуху, треба накрити шкіру навколо відкритих ран водонепроникними пов’язками і обережно промити рани великою кількістю води або фізіологічного розчину. Обережно протріть вуха та ніс зволоженим стерильним аплікатором із ватним наконечником.
При потраплянні радіоактивних речовин через рот слід негайно почистити зуби зубною пастою й кілька разів прополоскати рот 3% розчином лимонної кислоти. При ураженні мигдалин доцільно прополоскати горло 3% розчином перекису водню. А очі необхідно обережно промити великою кількістю фізіологічного розчину або води.
Попросіть постраждалого помити волосся теплою водою з м’яким милом або шампунем. Воду, якою мили волосся, не можна
використовувати для миття інших частин тіла. Уникайте потрапляння забрудненої стічної води в очі, вуха, ніс або рот. Висушіть волосся чистими рушниками.
Загорніть забруднені ділянки або всього постраждалого у два шари простирадла. Стежте за температурою тіла постраждалого.
Після транспортування медики, що приймуть постраждалого, мають провести огляд та дезактивацію транспортного засобу та обладнання й утилізувати все забруднене.

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту