Топ теми:

Стрийський некрополь/Stryi Necropolis

1. Бандера-Давидюк Володимира

Педагогиня, громадська діячка

Народилася 10 березня 1913 р. у с. Старий Угринів Калуського р-ну на Івано-Франківщині. Сестра С. Бандери. Закінчила Стрийську гімназію. Певний час учителювала. Проживала з чоловіком-священиком Федором Давидюком у селах Стільську Миколаївського р-ну, Брошневі, Голині Калуського р-ну на Івано-Франківщині, с. Біличах Старосамбірського р-ну, м. Бориславі.

У 1946 р. арештована НКВС в м. Бориславі разом з чоловіком. Перебувала в Дрогобицькій тюрмі «Бригідки», Львівській пересильній тюрмі, концтаборі ГУЛАГу поблизу станції Решоти Красноярського краю (росія). Там важко захворіла. Працювала в кравецькій майстерні, на лісозаготівлях. Звідти переведена в Казахстан у Спаський табір смерті, а згодом на поселення в м. Караганді (Казахстан). У 1956 р. повернулася в Україну. Померла 11 серпня 2001 р.

Л. Миськів.

2. Бандери Михайло та Розалія

БАНДЕРА Михайло (1853-1924), БАНДЕРА Розалія (1858-1939)

Дід та бабуся Степана Бандери. Михайло – господар-рільник, дяк церкви Благовіщення Пресвятої Діви Марії на Ланах. Як писав о. Андрій Бандера, батько Степана, – “Родився я… як син працівників ріллі Михайла і Єфрозини, власників середнього господарства 5 га”.

Мали чотирьох дітей – Андрія, Клементину, Софію та Осипа. У подружжя народилось семеро дітей, однак троє померло.

3. Бачинська Ольга

Культурно-громадська діячка, засновниця та активістка кооперативного руху
  

Народилася 5 червня 1875 р. у м. Сучаві на Буковині (нині в складі Румунії). Через постійну зміну місця роботи батька А. Тишинського часто змінювала місце проживання. Навчалась у Станіславівській початковій жіночій школі. У 1897 р. почала працювати в страховій компанії «Дністер». У 1898 р. переїхала до Стрия на посаду книговода ощадно-кредитної «Каси задаткової». Виконувала різні громадські обов’язки, доручення, обліковувала кошти, пожертви на будівництво Народного дому в Стрию. У 1904 р. обрана заступником голови управи Народного дому. У 1906-1910 рр. – дійсний директор Народного дому в Стрию. Референтка громадських організацій міста. Організаторка товариства «Український сирітський захист».

У 1907 р. була серед засновників крайової господарсько-молочарської спілки, згодом «Маслосоюзу». Співорганізаторка, учасниця першої крайової хліборобської виставки в Стрию у 1909 р. На початку Першої світової війни займалася питаннями харчування, придбання ліків для добровольців Легіону Українських Січових Стрільців. Через воєнну ситуацію переїхала до Відня. Разом з чоловіком-юристом І. Бачинським співпрацювала у допомоговому комітеті для українських біженців з Галичини і Буковини. Там почала і з часом зібрала значну колекцію українських вишивок, якою почалася її велика колекційна робота. Згодом повернулась до Стрия, долучилась до розбудови української кооперації.
У 1924 р. обрана до складу дирекції «Маслосоюзу», очоливши напрямок його економіки. Поступово «Маслосоюз» об’єднав майже всі українські кооперативні молочарні, що охопили близько трьох тисяч сіл Західної України. Була членом товариства «Союз українок». Співпрацювала з усіма українськими організаціями та установами, зокрема кооперативом «Українське народне мистецтво», де входила до складу надзірної ради. Померла 24 липня 1951 р.

З. Ханас.

4. Бачинський Іларіон

Юрист, громадський діяч

Закінчив юридичний факультет Львівського університету. Працював у м. Берліні (Німеччина) в торговельних підприємствах, службовцем австрійського міністерства фінансів. У 1912 р. відкрив адвокатську канцелярію в Стрию. Був головою філії Українського педагогічного товариства, згодом «Рідна школа». Політв’язень польської тюрми. Помер у 1925 р.

В. Романюк.

5. Бобикевич Олекса

Священик, письменник, публіцист, педагог, редактор, видавець, громадський діяч

Народився 5 березня 1865 р. у с. Малі Дідушичі Стрийського р-ну в священичій сім’ї. Початкову освіту здобув удома. Закінчив Львівську академічну гімназію, Львівську духовну семінарію. Після висвячення на священика співслужив у церкві в с. Слобода-Болехівська Долинського р-ну на Івано-Франківщині. Згодом переїхав до Стрия. Служив парохом Благовіщенської церкви в Стрию. Працював учителем української, німецької мов у Стрийській гімназії. У 1890 р.- співзасновник, секретар товариства «Підгірська рада». У 1894 р. – співзасновник, голова товариства «Міщанська бесіда» в Стрию. Редактор, видавець започаткованого 0. Нижанківським журналу «Бібліотека музикальна», де друкували твори молодих галицьких композиторів, М. Лисенка, короткі відомості про музичне життя в Галичині. Організатор осередків, крамниць, читалень товариства «Просвіта» в Стрию, селах Стрийщини. Секретар, голова, лектор товариства «Просвіта» в Стрию, на Стрийщині. Засновник, директор кооперативної спілки «Задаткова каса». Від 1884 р. писав вірші, оповідання, деякі публікував у часописах «Діло», «Зоря», «Зеркало» за 1885- 1887 рр.

Серед творів – вірші «І знов могила! Знов землю копають», присвячений пам’яті літератора, філолога Є. Желехівського, «Корабель», під яким розумів Церкву, Христову віру, «Витайте нам, гості!», приурочений до відкриття Народного дому в Стрию в 1901 р. Автор оповідань «На село», «По матурі», «Іван Туз», надруковані в журналі «Зоря». Найбільшу популярність здобула його п’єса «Настоящі», де висміяно потуги москвофілів запровадити в Галичині російську мову. У статтях, проповідях, надрукованих у часописах «Діло», «Свобода», «Батьківщина», «Руский Амвон», «Червоная Русь», «Страхопуд», «Посланник» чути схвильований голос патріота, народолюбця. У статтях «Про гостину руського театру», «Драма «Власть тьми» Л. Толстого» показав себе знавцем театру.

Був одним з ініціаторів запрошення до Стрия для ведення просвітницької та правової діяльності відомого адвоката Є. Олесницького.
Помер 8 грудня 1902 р. у віці 37 років від тяжкої недуги. Похований в Стрию поруч свого товариша Є. Олесницького та його доньки Зоні.

М. Ващишин.

6. Бобикевич Осипа

Музикантка, педагогиня,  культурно-громадська діячка

Народилася 29 листопада 1869 р. у с. Лисятичі на Стрийщині в священичій сім’ї Й. Нижанківського. Сестра священика, композитора О. Нижанківського. Дружина священика, письменника О. Бобикевича.
З дитинства захоплювалась музикою, театром. Була піаністкою, акомпанувала стриянам до співу, гри на скрипці. Від 1892 р. співала, акомпанувала в хорі «Стрийський Боян». Голова Стрийського «Товариства руських женщин». Учасниця різних громадських акцій. Займалась опікою над сиротами.

Під час Першої світової війни перебувала у м. Відні (Австрія). Згодом повернулась до Стрия. Її будинок служив центром музичного і громадського життя Стрия. Тут гостювали С. Крушельницька, І. Франко, Ф. Колесса, А. Шептицький, Ірина Вільде та ін. Залишила спогади про життя своє і своєї сім’ї на тлі подій у Галичині кінця ХІХ-середини ХХ ст., про визначних діячів того часу – Є. Олесницького,
О. Нижанківського, О. Бачинську. Померла 5 листопада 1953 р.

У. Молчко.

7. Весоловська-Охримович Марія

Марія Весоловська – жінка, чиїм іменем багатіє історія жіночого руху та національно-культурного відродження Галичини, зокрема Стрийщини. Довголітня очільниця стрийської філіії «Союзу Українок», громадська діячка, політикиня, поетеса, майстриня художніх виробів та вишивки, політв’язень. Марія Весоловська виховала цілу плеяду громадських активісток, освічених патріотичних жінок, які самовіддано служили українській громаді і у важкі воєнні дні, і в період розквіту.

Народилася Марія Весоловська у Грабівцях неподалік Богородчан 1884 року в сім’ї о. Івана Охримовича. Крім неї було ще троє братів, які здобули добру освіту та спричинилися до українського національно-визвольного руху. Сама ж Марія закінчила, як і всі дівчата того часу, сім класів… Чи ж знала тоді молода попівна, що їй доведеться двадцять років очолювати філію найпотужнішої жіночої організації – «Союз Українок»? Здібна від природи, Марія Охримович щодня займалася самоосвітою, знаходячи час для книжки. Окрім того, не могли не впливати брати та інша родина Охримовичів, з якої вийшли відомі діячі та політики.

Ще зовсім молоду Марію Охримович посватав богородчанський повітовий суддя Остап Весоловський. Згодом він зайняв посаду радника Стрийського окружного суду, то ж у 1906 році сім’я з маленьким сином Яремою переїхала до Стрия. Остап Весоловський став одним з найвпливовіших політиків Галичини: брав участь у засіданні Української Національної Ради ЗУНР в теперішньому Івано-Франківську, коли проголосили Злуку, був делегатом Стрийщини на Святі Злуки у Києві 22 січня 1919 року. У період ЗУНР Остап Весоловський був обраний головою Окружного суду Стрийщини, а у 1919-1920 рр. арештований поляками.

Тим часом дружина окружного судді Марія Весоловська теж стала відомою діячкою. В Стрию саме активно розвивався жіночий рух, яким вміло керувала вдова священика Остапа Бобикевича – авторитетна в місті жінка Осипа Бобикевич, з роду Нижанківських. З фінансами організації мала справу її родичка – Ольга Тишинська, згодом відома під прізвищем чоловіка як Ольга Бачинська – талановита майстриня, етнографиня, популяризаторка народної вишивки. У 1903 році стриянки організували «Товариство руських женщин» (у 1913-у назву змінили на «Товариство українських жінок»), метою якого було: опіка над сиротами, убогими, церковними громадами, влаштовування національних імпрез тощо. Були й такі далекоглядні цілі як організація дитячих садочків (захоронок), особливо по селах, будівництво житла для незаможніх дівчат-студенток, які приїжджали до Стрия на навчання. У 1912 році Марія Весоловська змінила Осипу Бобикевич, яка керувала жіночим рухом впродовж десятиліття. Сама Весоловська займала цю посаду двадцять років – найдовше серед усіх жінок. Особливу увагу приділяла стрийському Пласту. Її старший син Ярема – стрийський гімназист, у десять років вступив до пластового гуртка “Пугачі”, у складі Стрийського пластового відділу брав участь у Шевченківському Здвизі у Львові у 1914 році, а вісімнадцятилітнім юнаком став активним учасником Листопадового зриву. У Пласті багато років займав провідні позиції, був одним із засновників куреня «Лісові чорти» та його провідником.

Вагомий вклад Марії Весоловської відзначив історик Михайло Мандрик, коли згадував про історичний день для Стрия – складання присяги УСС. «Коли у Стрию 1914 р. почав формуватися Легіон Українських Січових Стрільців, то австрійська влада, підбурювана високими польськими чинами у Відні, не взяла їх на державне утримання, тому що УСС не хотіли присягати на вірність Австро-Угорщині. Три дні потрібно було харчувати 2500 добровольців, які були записані до Легіону. Для цього було обрано Комітет (від ‘’Просвіти”, “Союзу руських женщин” — така була перша назва “Союзу українок”). Головою комітету стала Марія Охримович-Весоловська, членами комітету — Гарасимова, Бобикевич, Селезінка, Петрушевич, Ревакович, Устиянович, Мойсак, Колодницька та Шиян. Комітет успішно виконав своє завдання».

Та вже того ж року родина Весоловських та інша стрийська інтелігенція емігрувала до Відня, рятуючись від окупантів. У Ґмінді, де стояв табір для переселенців, жінки працювали у «Допомоговому комітеті». У травні 1915 року Весоловські повернулися до Стрия.

Марія, з маленькою дитиною на руках (у Відні народився ще один син – Богдан, який став відомим композитором, творцем першої української танцювальної музики), продовжила керувати жіночим рухом та з ще більшим запалом взялася до його розвитку. Завдяки її лідерському хисту «Товариство українських жінок» існувало впродовж всіх воєнних років. З його членів утворили «Комітет безплатної помочі для родин покликаних і ранених жовнірів», також жінки виготовляли речі народного мистецтва, одяг тощо. Їм належала ідея створення музею воєнних пам’яток, який через десятки років став краєзнавчим музеєм – візитною карткою культурного життя міста. Як пише дослідниця жіночого руху на Стрийщині Зеня Ханас, в краю функціонувало багато жіночих товариств, які довго не могли об’єднати свої сили, аж у 1917 році був заснований «Союз Українок» у Львові. Стриянки створили філію цього товариства у 1921 році, і під керівництвом Марії Весоловської вона стала однією з найкращих жіночих організацій в Галичині. Вона відроджує традицію жіночого віча, яке було започатковане ще Наталею Кобринською. Таке віче відбулося в Стрию 19 листопада 1925 року. Воно свідчило про готовність жінок виходити за межі домашнього господарства і брати активну участь у громадському житті. Досвідчена керівник «союзянок» заангажовувала до товариства все більше молодих та освічених жінок. Врешті, коли у 1927 році мали відбутися вибори до громадських рад села і міста, Марія Весоловська та інші активістки висунули свої кандидатури. Такий сміливий крок дав результати: Марія Весоловська стала першою «союзянкою», яку обрали до громадської ради Стрия. Далі ця жінка, яка сама не мала навіть середньої освіти, організовує постійні курси для жінок як ремісничі, так і педагогічні. Останні були вкрай необхідні. Їх проходили молоді жінки, які потім могли працювати в дитячих садочках (захоронках). Відкривати дитсадки по селах було вкрай необхідно: тільки так сільські жінки, які працювали на полях, могли бути безпечні за своїх дітей, адже ті були не просто доглянуті, але ще й виховувалися на національно-моральних засадах.

Врешті Марія Весоловська проявила себе і справжньою господинею. Вона була серед організаторів другої масштабної виставки сількогосподарських товарів. Подивитися на вишивки, різьбу, добірне збіжжя та худобу до Стрия з’їхалися з усіх-усюд, журналісти писали навіть про закордонних гостей. Особливу увагу привернула тоді до себе колекція вишивок Ольги Бачинської. Того ж 1927 року стрийський «Союз Українок» чекала велика несподіванка: одну з його членкинь, видатного педагога Іванну Витковицьку обрали головою їхньої Централі, а, отже, працю Марії Весоловської на благо жіночого руху належно оцінили. Тим часом очільниця стрийських «союзянок» разом з товаришками відродила в місті щорічне Свято Матері, на якому мала нагоду прочитати власну поезію. У 1929 році Марію Весоловську, як колись молоду Осипу Бобикевич, спіткало горе: раптова смерть забрала її чоловіка. Остапу Весоловському було 57. Їхній молодший син Богдан мав тринадцять років і навчався в Стрийській гімназії, а старший Ярема навчався в технічному виші в Данцігу.

«Повдовівши, Марія Весоловська, щоб вивести в люди двох синів, (…) доробляла до вдовиної пенсії, столуючи самотніх чоловіків», – пише Михайло Мандрик. Напевно це й стало причиною того, що вона уступила посаду голови «Союзу Українок» Ірині Домбчевській, однак повернулася до неї через три роки. Ще багато вдалося зробити Марії Весоловській, яка була на боці молодого крила «союзянок», підтримувала в їхніх національних поривах, але жіночому осередку не вдалося встояти в часі Другої світової війни. Перед тим Марія Весоловська ще встигла відсвяткувати двадцятилітній ювілей свого головування. Тодішній журнал «Жінка», який очолювала головна «союзянка» Мілена Рудницька, присвятив Весоловській статтю під назвою «Рідкий ювілей». «Скільки витревалости і сильної волі мусить мати людина, щоби побороти всі труднощі, перейти до порядку над усіма неприємностями та залишитися на свойому пості двадцять літ!», – йшлося в статті.

Про можливий арешт Марія Весоловська знала, однак покинути рідне місто та емігрувати за кордон, де жило двоє її синів, не збиралася. Її затримали 24 грудня 1940 року. Про дні перебування в Стрийській тюрмі згадувала в своєму нарисі співкамерниця Марії Весоловської Євгенія Цісик: «Розказувала мені, як на допитах при запитах в частинах ґенералій: освіта? – на її відповідь «нижча» – слідчий ніяк не хотів погодитися, а наставав на «середній», мовляв, це неможливо, щоб вона покінчила тільки 7 кляс (4 народні і 3 виділові кляси). Над доповненням її знання і освіти працював батько, а й вплив братів, які студіювали, мав своє значення. А головно, вона сама попри хатню роботу любила книжку і все для неї знаходила час. Її начитаність, самоосвіта при мистецьких зацікавленнях поставили її на рівні високоосвічених людей». Євгенія Цісик також описувала цікаву деталь про те, як вміла триматися проста жінка перед лицем супостатів: якось, коли слідчий замахнувся на Марію Весоловську рукою, та підвелася і крикнула: «Хочеш мене бити? Я маю синів таких, як ти!». «Жалілася мені, що під час ревізій у неї забрали два великі альбоми поезії в рукописах… спомини про усусусів, велику бібліотеку вивезли до Москви», – продовжує Євгенія Цісик.

Допити у стрийській тюрмі тривали півроку, в червні 1941 року Марію Весоловську вивезли на Урал. Впродовж п’яти років працювала в багатодітній родині інженера. Євгенія Цісик згадує, що в Сибірі була також Софія Охримович – дружина одного з братів Марії Весоловської – Дем’яна Охримовича та їх син Остап. На засланні Весоловська помітно впала на силі. В одному з інтерв’ю її родичка – Галина Дячок розповідала, як її батько – Остап Охримович (про якого згадує Євгенія Цісик) привіз «тету» зі заслання до Дрогобича. «Мій дідусь по татові – Дем’ян Охримович – був рідним братом Марії Весоловської. Пам’ять про неї досі живе в нашій хаті: у її виробах (а вона любила випалювати по дереву), у вишивках з її монограмами «М.В». Батько нам багато не розказував про тетине життя. У 1946 році він їздив до росії і привіз її зі заслання, потім тета ще два роки прожила в Дрогобичі. Тато боявся, що її серце не витримає їхньої зустрічі, тому одягнув військову форму, насунув кепку на очі, щоб не впізнала. Говорив по-російськи. В поїзді потрохи розкрився, що він її родич», – розповідала Галина Дячок в одній з програм радіо «Воскресіння». Серед найцінніших речей, які бережуть нащадки родини Охримович у Дрогобичі, є два альбоми старих фотографій і записник, який привезла Марія Весоловська зі Сибіру. В ньому записані деякі її вірші, а також цитати українських та іноземних авторів. Хто перегляне цей зошит, ще раз про себе здивується, що він належав жінці без належної освіти та будь-якої професії.

«Сама порадилась з собою
У чужій хаті серед ночі.
І так зробила, як казали зболіле серце і душа.
Ні з ким розмов сердечних вести,
Ні в кого радоньки питати.
Друг вірний – пустка, думка- мати,
Й холодний місяць крізь вікно».

«Прийшла до мене осінь в гості,
Прийшла так рано і нежданно,
Коли ще сонця так бажалось,
Коли тепла було так мало».
(Марія Весоловська, з сибірського записника).

Юлія ОВСЯНИК.

8. Весоловський Богдан

Композитор, культурно-громадський діяч, “батько” української “легкої музики”

  Народився 30 травня 1915 р. у м. Відні (Австрія). Закінчив Стрийську гімназію, Стрийську філію Вищого музичного інституту імені М. Лисенка у Львові, правничий факультет Львівського університету. Займався спортом, був членом Пласту. У студентські роки почав писати музику. Одними з перших творів стала пісня «Параска», танго «Ти і твої чорні очі», від якого почалась його композиторська діяльність. На початку Другої світової війни переїхав до м. Відня (Австрія), вступив до Консульської академії. Наприкінці війни був урядовцем прикордонної контрольної служби між Австрією і Німеччиною. У 1949 р. емігрував до Канади, жив у м. Содбурзі. Працював у кооперативі музичних інструментів. Співпрацював з українським хором, драматичним гуртком. Згодом перейшов на канадське радіо в м. Монреалі. Був головою української секції радіо «Сі-Бі-Сі». Писав пісні, танцювальні мелодії.

У творчому доробку композитора – близько 130 пісень. Його пісні, танці відзначаються зворушливою і легкою мелодією, багатством музичних мотивів, ритмічністю, темпераментом, влучним добором текстів. Найпопулярнішим серед українців на американському континенті стало танго на його слова «Лети, моя тужлива пісне». У 1950 рр. переважно писав танго, фокстроти, вальси на свої тексти. Вони виходили платівками, згодом – на довгограючих платівках у супроводі оркестру, хору. Зокрема поклав на музику поезії «Життя», «Онученька», «Жоржина», «Білі акації» В. Сосюри, «Ти не прийшла», «Ніч в маю» О. Олеся, «Море радості» В. Симоненка, «На білу гречку впали роси» М. Рильського. Головна частина творчої спадщини збережена в опублікованих творах, платівкових виданнях, зокрема в музичному альбомі «Верба» поч. 1960 рр., обкладинку до якого виконав виходець зі Стрийщини художник К. Козак. Другий альбом «Зірка» вийшов у 1967 р., третій «Мрії» – у 1970р. У 1971 р. відвідав Україну. Помер у грудні 1971 р. в м. Монреалі (Канада). У 1972 р. прах перепоховано в Стрию.

У. Молчко.

9. Весоловський Остап

Правник, громадський і політичний діяч
  

Народився в 1872 р. Батько композитора Б. Весоловського. Закінчив вищі правничі студії. Працював суддею Богородчанського повітового суду на Івано-Франківщині, головою Стрийського окружного суду. Визначний знавець цивільного права. Громадський і політичний діяч. Активний діяч Стрийської «Просвіти», національного відродження, Української державності. Був головою Надзірної ради Народного дому.  Делегат від Стрийщини на святі Злуки в Києві 22 січня 1919 р. Помер у 1929 р.

Л. Миськів.

10. Гарасимів Антін

Юрист, політичний і громадський діяч
  

Народився в 1863 р. Закінчив правничий факультет Львівського університету. У 1893-1939 рр. – провідний стрийський адвокат. Працював помічником Є. Олесницького. Послідовний оборонець у найважливіших судових процесах, зокрема політичних, на стороні українців, часто без зарплати. Був головою адвокатів Стрийського округу, членом Союзу українських адвокатів, членом ради “Просвіти”, очолював товариство “Сокіл”.

Один з організаторів та керівників перебрання влади в Стрию, Стрийському повіті 1 листопада 1918 р. до ЗУНР. Обирався державним повітовим комісаром (найвища посадова особа Стрийщини) уряду ЗУНР. Помер у 1944 р.

Мав чотирьох синів — відомих спортсменів і згодом членів Леґіону УСС. Молодший з них — Юрій Гарасимів, січовий стрілець, старшина УГА, хорунжий дивізії «Галичина», співак хору «Думка», меценат, громадський діяч у Монреалі.

Л. Миськів.

11. Геттінгер Людвіг

(1837-1899)

Бургомістр м. Стрия у 1892-1899 рр. Геттінгери походили з Австрії. Першою дружиною Йозефа Геттінгера була баронеса Лаутербах, яка померла в молодому віці у Відні. Після її смерті Йозеф продав своє майно та переїхав до Львова, де зайнявся торгівлею, купив великий житловий будинок на Галицькому передмісті та  одружився вдруге. Домініка Зих народила Йозефу сина, якого нарекли Людвіг Георг Юзеф.

Пройшов  військову службу у цісарсько-королівському піхотному полку №30. Вперше кадета Геттінгера згадують довідники у 1853 році. Брав участь в австро-франко-італійській війні 1859 року як кадровий офіцер у званні унтер-лейтенанта 1 класу. Зокрема в червневих битвах при Мадженто та Сольферіно.

У 1869 році одружився з Анною Лукією з Швестків (1849 – 1924). 1878 року звільнився в запас у званні майора і разом з дружиною переїхав до Стрия. У подружжя було п’ятеро дітей: Альбіна, Людвіг, Франц, Вільгельм та Емма.

Член Ради повітової, кавалер ордена Франца Йосифа, почесний член Товариства військових ветеранів. Шляхетністю характеру і поведінки, великою скромністю здобув він глибоку повагу в стрийській громаді.

М.Закусов.

12. Дашак Зенон

Музикант, вчений, композитор, педагог

Народився 17 липня 1928 р. в Стрию. Закінчив Львівську державну консерваторію ім. М. Лисенка, аспірантуру при Київській державній консерваторії ім. П. Чайковського. Працював завідувачем кафедри струнно-смичкових інструментів, проректором з навчальної і наукової роботи Київської державної консерваторії ім. П. Чайковського. У 1965-1991 рр. – ректор Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка. Кандидат мистецтвознавства. Професор. Заслужений діяч мистецтв України. Автор понад 40 наукових, науково-методичних праць. Автор музичних композицій «Українська сюїта», «Варіації» для скрипки (альта) і фортепіано, збірників педагогічного репертуару для альта і скрипки, вправ і етюдів, обробок, перекладів для альта. Член журі міжнародних конкурсів альтистів, струнних квартетів у Німеччині, Румунії, Франції, Литві, Грузії, а також всеукраїнських.

Виховав ціле гроно альтистів, серед яких лауреати, дипломанти всеукраїнських і міжнародних конкурсів, заслужені, народні артисти України, доктори, кандидати мистецтвознавства. Помер 26 червня 1993 р.

В. Романюк.

13. Дубравський Стефан

(1829-1909)

Педагог, культурно-громадський діяч, меценат
  

Народився 14 серпня 1829 р. у с. Топільниці Старосамбірського р-ну в сім’ї збіднілого шляхтича. Закінчив Топільницьку парафіяльну школу, Лаврівську головну школу, Бучацьку гімназію отців Василіян на Тернопільщині, Перемишльські вчительські курси, Віденський університет. Здобув право викладати в школах німецьку, українську мови, стенографію. Під час навчання заробляв приватними уроками.
У 1854-1862 рр. вчителював у взірцевій школі м. Кракова, реальній школі в м. Новий Сонч (нині в складі Польщі), Львівській вищій реальній школі.

У 1862 р. переїхав до Стрия. Викладав у Стрийській гімназії українську мову, стенографію. Друкував статті на педагогічні теми в львівському часописі «Дім і школа». У 1890 р. – голова Стрийського товариства «Підгірська рада». У 1892 р. – співзасновник Стрийського товариства «Просвіта». Разом з Є. Олесницьким брав участь у виборі земельної ділянки для будівництва Народного дому в Стрию, для купівлі якої пожертвував значні кошти. У 1906 р. пожертвував велику частину свого майна (20 тис. австрійських корон) на утримання «Руської бурси», відсотки з якого йшли на стипендії для бідних учнів. У 1908-1909 рр. за клопотанням провідних стрийських діячів, у тому числі і його, було дозволено відкрити українські класи при Стрийській польській гімназії. Залишив заповіт, згідно з яким усе своє майно передав на просвітницько-благодійні цілі для покращення добробуту українського народу. Крім того, подарував товариству «Просвіта» 2 тисячі золотих ринських у цінних паперах, що стали капіталом для відсотків на премії з фундації його імені за найкращі книжки для народу, видані «Просвітою». Вийшло 15 книг. Для філії «Просвіти» подарував свою бібліотеку з 1,5 тис. книг. Книгозбірня мала назву «Бібліотека фундації Стефана Дубравського». Помер у 1909 р.

З. Ханас.

14. Дяковський Юрій

Народився 27 лютого 1989 року в Стрию. Закінчив Стрийську гімназію імені Митрополита Андрея Шептицького. Захоплювався історією, правознавством і математикою. Згодом вступив до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Втім, за два роки взяв академвідпустку, зазначивши, що хоче знайти себе. Планував стати психологом.

 У грудні 2013 року разом із друзями Юрій  приїхав до Києва та взяв активну участь в акціях протесту Революції Гідності. 10 лютого 2014 року вступив до лав Добровольчого українського корпусу “Правий сектор”. 18 лютого брав участь у протистоянні із силовиками й отримав поранення руки гумовою кулею. 20 лютого на вулиці Інститутській отримав вогнепальне поранення шиї.

Одужавши, у квітні 2014 року Юрій разом з іншим майданівцем Юрієм Поправкою та товаришами з “Правого сектору” за власною ініціативою вирушив до окупованого на той час Слов’янська на Донеччині. Мали намір зібрати інформацію про ситуацію в місті та дізнатися про розташування проросійських бойовиків. 15 квітня прибули до Харкова, звідти вирушили до Слов’янська. Того дня Юрій потрапив у полон. За словами побратима Віталія Ковальчука, якого разом з Юрієм захопили російські найманці, бойовики, дізнавшись, що Юрій зі Львівщини, били його з особливою жорстокістю, вимагаючи зокрема розмовляти російською мовою, однак він відмовився.

28 квітня 2014 року тіло Юрія Дяковського з ознаками насильницької смерті було знайдено  поблизу Слов’янська. За даними судово-медичної експертизи смерть настала 18 квітня. Упізнати загиблого родичі змогли лише за шрамом від поранення на шиї. Після тривалих переговорів із ватажками злочинних угруповань 5 травня 2014 року тіло Юрія вдалося доправити до Стрия.

Юрієві Дяковському було 25 років.

Героя поховано у Стрию 8 травня 2014 року. За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України № 94/2015 від 20 лютого 2015 року Юрію Дяковському присвоєно звання “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно). Почесний патріарх УПЦ Філарет 4 липня 2015 року нагородив його медаллю “За жертовність і любов до України”, а верховний архиєпископ Києво-Галицький УГКЦ Святослав 8 травня 2016 року відзначив почесною грамотою (посмертно). 20 квітня 2018 року Юрія нагороджено відзнакою Добровольчого українського корпусу “Правий сектор” “Бойовий хрест корпусу” (посмертно). Ім’я та портрет Юрія Дяковського викарбувано на тимчасовому меморіалі Героїв Небесної Сотні у Києві та на меморіалі Героїв Небесної Сотні у Львові. На його честь на алеї пам’яті Героїв Небесної Сотні Львівщини у місті Ходорів Жидачівського району встановлено пам’ятний знак. Кабінет Міністрів України 15 листопада 2017 року заснував стипендію імені Юрія Дяковського за спеціальністю “Психологія”. 14 жовтня 2020 року на честь Героя Небесної Сотні у Стрию у сквері на вулиці Ю. Липи встановлено пам’ятний знак.

Почесний громадянин міста Стрия.

15. Завозін Ігор

Художник
  

Народився 20 липня 1959 р. в Стрию. Закінчив Стрийську середню школу № 4, Львівське художнє училище прикладного і декоративного мистецтва ім. І. Труша. Працював головним художником Стрийської художньої майстерні. Творив у техніці живопису, графіки, мініатюри, ліногравюри, оформлення інтер’єрів. Причинився до відновлення інтер’єру будинку «Сокіл» міського Будинку культури, оформлення експозиції Стрийського краєзнавчого музею «Верховина», музею С. Бандери у с. Воля-Задеревацька, музичних класів Моршинської школи мистецтв, кабінетів у школах району, аграрного коледжу. Ілюстрував і оформляв книги. За його ескізами затверджено герб Стрия. Найкращий творчий працівник Стрия-2003 р. До найкращих робіт належать писанки: «12 апостолів», «Пасха», «Богородиця». Багато ікон художника є в храмах Стрия, Стрийщини, іконостасі церкви Успіння Пресвятої Богородиці в с. Мар’янівці на Вінниччині. За цю роботу нагороджений срібним орденом Агапіта Печерського. Його полотна знаходяться у музеях, приватних колекціях в Україні, Німеччині, Угорщині, США, Канаді, Польщі, Бельгії, інших країнах. Мав персональні виставки в Києво-Печерській лаврі, Українському домі (Київ), в Стрию, Львові.

У творчому доробку художника – понад 800 картин. Багато полотен мають філософський зміст, зокрема «Всевидяще око», «Отче наш», «Кров і тіло», «Райські двері». У своїх творах зафіксував старовинну архітектуру Стрия: «Вулиця Вузька», «Ранок на Шумлявщині», «Магнолії в Стрию», «Зима в Стрию». Учасник пленерів на Гуцульщині, Бойківщині, в Угорщині, Польщі, з яких привіз картини «Біля річки», «Ранок у Карпатах», «Говерла», «Старе село», «Церква у Ворохті». Член національної Спілки художників України. Лауреат літературно-мистецької премії Благодійного фонду Віктора Романюка.

Р. Савчин.

16. Ісаєвич Дмитро

Політичний та державний діяч, педагог

  Народився 7 жовтня 1889 р. у с. Велицьке Ковельського р-ну на Волині. Батько Я. Ісаєвича. Невдовзі сім’я переїхала до с. Вербів Дубнівського р-ну на Волині, де батько отримав парафію. Закінчив Крем’янецьке духовне училище, Волинську духовну семінарію в м. Житомирі, Київську духовну семінарію. Працював учителем шкіл біля м. Крем’янця на Тернопільщині, в Чигиринському р-ні на Черкащині. Згодом закінчив економічний факультет Санкт-Петербурзького політехнічного інституту. В студентські роки опублікував низку наукових і публіцистичних розвідок. Під керівництвом професора М. Туган-Барановського займався проблемами кооперативного руху. Брав участь у роботі української студентської громади Петербурзької політехніки, загальноміської громади студентів-українців. Співпрацював з журналом «Український студент». Був одним з небагатьох у росії передплатників «Записок Наукового товариства ім. Т. Шевченка» у Львові. Після Лютневої революції 1917 р. в росії переїхав до Києва. На Всеукраїнському селянському з’їзді 27 травня-3 червня 1917 р. обраний членом Всеукраїнської ради селянських депутатів, включений до складу Центральної Ради УНР.

Займався питаннями українського селянського руху. Делегат всеросійського селянського з’їзду. За дорученням Центральної Ради УНР відвідав м. Севастополь, де агітував моряків-чорноморців за українську ідею, вів переговори з більшовицькою делегацією про майбутнє Чорноморського флоту. На пленарному засіданні Центральної Ради УНР 18 січня 1918 р., під обстрілом більшовицьких загонів, за його пропозицією затверджено склад Кабінету Народних Міністрів УНР. Був секретарем президії Першого всеукраїнського з’їзду економістів і статистиків. Після падіння гетьманату П. Скоропадського – співредактор газети «Трудова республіка». Член української делегації на Паризькій мирній конференції 1919-1920 рр. У Парижі співпрацював з М. Грушевським. Учасник Конгресу споживчої кооперації союзних і нейтральних держав у 1919 р., де виголосив доповідь про розвиток кооперації в Україні. Сприяв міжнародним зв’язкам української кооперації.

За радикальним політичним діячем пильно стежили секретні служби більшовицької росії. Збереглося повідомлення одного з агентів: «Исаевич, бывший член Центральной Рады, бывший председатель первой мировой делегации посланной Радой в Курск для переговоров с большевиками. Крайний украинофил. Молод, экспансивен, полон огня и увлечения”. За ідейними переконаннями стояв дуже близько до М. Грушевського, з яким підписали видану французькою і англійською мовами  брошуру звернення делегації УПСР до соціалістичних партій з протестом проти анексії Галичини Польщею, «Відозву до народів цивілізованого світу» з протестом проти польського терору в Галичині у 1920 р. Через політичні події опинився в еміграції. У 1922 р. працював на автомобільному заводі Сітроєна в Парижі (Франція). У 1923-1925 рр. жив у Чехословаччині, поблизу Праги. Був головою закордонного комітету УПСР. Після повернення М. Грушевського до Києва з’явилися ілюзії, що в УРСР справді проводиться українізація, що зміни в державі справді йдуть до кращого. Прорадянські симпатії політика призвели до його висилки з Франції до Бельгії в 1929 р. Того ж року повернувся на Волинь, окуповану Польщею. Поліція робила в нього обшуки, загрожувала передати підрадянській Україні.

На початку 1944 р. з дружиною-стриянкою переїхав до Стрия. Від осені 1944 р. вчителював, працював бібліотекарем, науковим співробітником Стрийського краєзнавчого музею «Верховина». У 1947-1958 рр. викладав українську, англійську мови в Стрийському технікумі механізації та електрифікації сільського господарства. Невідомо, чому КДБ до середини 1960 рр. залишав його в спокої. Його «вирахували» аж тоді, коли він випадково віднайшов свого старшого брата Віктора, колишнього офіцера армії УНР, і встановив контакт з давньою знайомою з Петербурга і в еміграції Н. Суровцевою. Іншим можливим джерелом його виявлення вважають книгу М. Наріжного «Українська еміграція», де вміщено фотографію Д. Ісаєвича разом з М. Грушевським та двома іншими діячами. КДБ хотів вирвати від нього публічне засудження «українського буржуазного націоналізму» і власного політичного минулого. Політик відмовився. Помер 17 січня 1973 р. в Стрию.

З. Ханас.

 

17. Калитовська Стефанія

Культурно-громадська діячка

Народилася в 1877 р. у с. Нижневі на Поділлі в священичій сім’ї. Дружина Є. Калитовського. Закінчила Львівську виділову школу, Львівську жіночу вчительську семінарію за спеціальністю бухгалтер. Працювала упорядником-книговодом НТШ. У свого вуйка М. Грушевського, де жила під час навчання, зустрічалась і познайомилася з ученими, письменниками, артистами, музикантами, співаками всієї України, брала участь у дискусіях. Належала до кружка українських дівчат. На початку Першої світової війни займалася організацією харчування, проживання хлопців-добровольців до Легіону Українських Січових Стрільців, які прибували до Стрия. Була членом батьківського комітету Стрийської захоронки – дитячого садка на Шумлявщині. Померла в 1917 р. у м. Закопане (Польща). Похована в Стрию.

Л. Миськів.

18. Калитовський Єронім

Правник, редактор, письменник, культурно-громадський діяч
  

Народився в 1866 р. у с. Бутині Сокальського р-ну на Львівщині в священичій сім’ї. Батько М. Калитовської.
У 1895 р. закінчив правничий факультет Львівського університету. У 1903 р. в Краківському Ягеллонському університеті (Польща) захистив докторську дисертацію з права. Працював адвокатом у містах Борщові, Заліщиках на Тернопільщині. У 1900-1905 рр. – редактор львівського гумористично-сатиричного журналу «Комар». Від 1908 р. продовжив адвокатську практику в Стрию. Переважно захищав у судах простих українців, які найбільше потерпали від польських чиновників. Був членом Стрийського повітового виділу, заступником державного комісара Стрийської повітової репрезентації. У 1909 р.- член організаційного комітету крайової хліборобської виставки в Стрию. У період ЗУНР 1918-1919 рр. – комісар Стрия. Працював у Стрийській політичній організації «Підгірська рада».
Був заступником голови, головою Стрийського товариства «Просвіта». За його ініціативою, участю, допомогою відкрито читальні товариства «Просвіта» у багатьох селах Стрийщини. Активний діяч Стрийського осередку Українського педагогічного товариства, згодом «Рідна школа». Опікун “Руської бурси” в Стрию. Ініціатор створення Стрийського краєзнавчого музею «Верховина», для якого придбав своїм коштом низку колекцій. Організатор товариства опіки над стрілецькими могилами. У 1922 р. перший запропонував і почав упорядковувати могили січових стрільців на горі Маківці в Карпатах. Ініціював продовження діяльності, був режисером аматорського-драматичного гуртка в Стрию.
Писав сатиричні вірші, гуморески, фейлетони. Літературні псевдоніми, криптоніми – Трохим Дріт, Калатало, Малеслав, Єр. К. та ін. Найвідоміший твір – памфлет (нарис) «Декани з гір» з українського сільського побуту. Автор п’єс, зокрема «Гостина св. Миколая» та ін. Писав і видавав популярні книжечки для простого народу. Переклав з чеської мови лібрето опери композитора Б. Сметани «Продана наречена». Інсценізатор деяких творів І. Франка, зокрема поеми-казки «Лис Микита». Більшість творів зберігаються в рукописах у Львові, Києві. Помер 22 грудня 1926 р.

Р. Пастух.
Л. Миськів.

19. Корчак Андрій

Андрій  Корчак народився 18 липня 1964 року в місті Бориславі Львівської області. Члени його родини не з чуток знали що таке радянська каральна система. Дідусь Андрія Яків Боровик – греко-католицький священик, репресований радянською владою. Бабуся Ольга Боровик походила з родини греко-католицьких священиків та була сестрою Ярослава Барановського, члена проводу ОУН, довіреної особи Євгена Коновальця. Матір Андрія, студентку Львівського медичного університету, заарештували за участь у націоналістичній організації “Сонце”. Батько відбув десять років таборів за діяльність в українському підпіллі.

Родина Корчаків жила у Стрию. Тут Андрій 1981 року закінчив школу, потім вступив до Львівського політехнічного інституту на спеціальність “Автомобільні шляхи”. Працював інженером-будівельником у містобудівельному управлінні, згодом – у книжковому товаристві “Побратим”. Брав участь у будівництві храму УГКЦ в селі Дуліби Стрийського району та працював у Чехії на будівництві.

   Після силового розгону мітингувальників на столичному майдані Незалежності вночі 30 листопада 2013 року Андрій Корчак приїхав до Києва. Андрій Корчак увійшов до Самооборони Майдану та став десятником третього десятка Третьої сотні. На Майдані рубав дрова, укріплював барикади, чергував у наметовому містечку, стояв у нічній варті, ходив на пікетування.

Востаннє Андрій Корчак виїхав до Києва у середині лютого 2014 року. 18 лютого 2014 року брав участь у “мирному наступі” з вимогою винести на сесійне голосування у Верховній Раді законопроєкт щодо змін до Конституції, які мали обмежити повноваження президента. Будівлю Верховної Ради та Маріїнський парк оточили внутрішні війська, зокрема бійці “Беркуту”, а на Парковій алеї скупчилися прибічники Антимайдану й “тітушки”. Об 11-й між мітингувальниками та бійцями внутрішніх військ почалися сутички. У протистоянні з бійцями внутрішніх військ і “тітушками” біля Маріїнського парку близько 14:15 Андрій отримав сильні травми голови, переломи грудної клітки та вогнепальне поранення. Врятувати пораненого не вдалося.

Андрієві Корчаку було 49 років. За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом президента України № 890/2014 від 21 листопада 2014 року Андрієві Корчаку було присвоєно звання “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно). Почесний патріарх УПЦ Філарет 4 липня 2015 року нагородив його медаллю “За жертовність і любов до України”, а верховний архиєпископ Києво-Галицький УГКЦ Святослав 8 травня 2016 року відзначив почесною грамотою (посмертно). Ім’я та портрет Андрія Корчака викарбувано на тимчасовому меморіалі Героїв Небесної Сотні у Києві та на меморіалі Героїв Небесної Сотні у Львові. На честь героя встановлено знак на алеї пам’яті Героїв Небесної Сотні Львівщини у місті Ходорові Жидачівського району. 25 березня 2014 року рішенням сесії Стрийської міської ради частину вулиці Зеленої перейменовано на вулицю Андрія Корчака. 5 вересня на будівлі Стрийської середньої загальноосвітньої школи № 2, в якій він навчався, відкрито меморіальну дошку, а 13 вересня 2016 року школу названо його ім’ям (тепер ліцей ім. Героя України А. Корчака). 6 листопада 2014 року рішенням Бориславської міської ради Андрію Корчаку присвоєно звання “Почесний громадянин міста Борислава” (посмертно). Почесний громадянин міста Стрия.

20. Левицький Іпполіт

(1868-1948)

Лікар, громадський діяч
 

 Народився 9 серпня 1868 р. у с. Летні Дрогобицького р-ну. Закінчив Дрогобицьку гімназію, медичний факультет Віденського університету (Австрія). Під час Першої світової війни служив лікарем австрійській армії. У період ЗУНР – полковий лікар УГА, головний лікар Стрийської військової округи, санітарний шеф 3-го корпусу УГА. Згодом відкрив лікарську практику в Стрию. Від 1926 р. – член Українського лікарського товариства. Член, діяч товариства «Просвіта», хору «Стрийський Боян». Помер 10 січня 1948 р.

І. Старик.

21. Ліщинська-Бандера Климентина

Їмость, учасниця визвольної боротьби
 

Народилася у 1890 р. в Стрию. Рідна тітка С. Бандери. Закінчила Стрийську вчительську семінарію. Заміжня за священиком, катехитом, настоятелем Стрийської Благовіщенської церкви М. Ліщинським. Пережила сибірські, казахстанські концтабори ГУЛАГУ, смерть трьох своїх дітей,  ще двоє емігрували до США.
У 1958 р. повернулась до Стрия, але залишалась безпритульною, бо не мала права жити не тільки у власному домі на вул. Львівській у Стрию, але й у Галичині. Своєрідним тавром ненадійності було її дівоче прізвище Бандера. Доживала віку в паламарці Благовіщенської церкви. Виходила на вулицю лише вночі. Померла у 1980 р.

Л. Миськів.


У жовтні виповнилося 130 років від дня народження однієї з представниць славного роду Бандерів – Климентини Ліщинської-Бандери. Климентина народилася 31 жовтня 1890 року у Стрию в родині Михайла і Розалії Бандерів, рідна сестра батька Степана Бандери о. Андрія Бандери. Закінчила Стрийську вчительську семінарію. Вийшла заміж за отця-катехита, згодом пароха церкви Успіння Пресвятої Богородиці у Стрию Миколу Ліщинського, розповіла Стрий онлайн науковий працівник Наталія Гульчевська.

12 серпня 1918 року о. Андрій Бандера здійснив обряд вінчання Миколи Ліщинського і Климентини Бандери в церкві Старого Угринова. Сім’я Ліщинських оселилася у Стрию, згодом побудували будинок навпроти батьківського дому, який в гарному стані зберігся досі. У Климентини і Миколи Ліщинських народилося п’ятеро дітей: борців і вигнанців. о. Микола Ліщинський був заарештований НКВД 31 травня 1945 року. Климентина після арешту чоловіка, переховувалась в добрих людей, але через кілька днів і її арештували. Відомості про о.Климентина Ліщинська-Бандера Ліщинського і його дружину можна почерпнути з дослідження о.

Мирона Гринишина «Постава священиків Стрия в часі більшовицького приходу 1939-1941, 1944-1946 рр.». Після арешту о. Миколу і Климентину Ліщинських морили холодом і голодом, глумилися. Безперервно викликали на допити, особливо вночі. Прискіпливо вели слідство щодо Климентини, бо знали що це тітка самого Степана Бандери.

Проте, вони нікого не зрадили, не виявили жодного члена ОУН, не виявили підпілля. Не одержавши бажаних зізнань, енкаведисти відправили етапом о. Ліщинського з Дрогобича до Київської тюрми. За одними даними там пароха було жорстоко закатовано, за іншими – він загинув в поїзді по дорозі на заслання в Сибір, тіло викинули з вагона, місце його поховання невідоме. Климентину засудили на 10 років заслання в Казахстан.

Відбувши ув’язнення повернулась додому у 1958 році з підірваним здоров’ям. Не мала де жити, оскільки рідний будинок вже був націоналізований і відданий іншим людям, у Стрию фактично проживала нелегально. Оселилася в своїх знайомих біля Успенської церкви. Опікувалися нею родина Гайдукевичів. Померла Климентина 1980 року, похороном займався Іван Гайдукевич. Похована у Стрию в гробівці своїх батьків Михайла і Розалії Бандерів.

22. Нижанківський Нестор

Композитор, педагог
  

Народився 31 серпня 1988 р. у м. Бережани на Тернопільщині. Син о. О. Нижанківського, Від 8-річного віку опановував гру на фортепіано. Жив у Стрию в діда по маминій лінії, адвоката І. Бачинського. У Стрию ходив до початкової школи. Від 1910 р. продовжив навчання у Львівській гімназії і водночас у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка у Львові. В 1911 р. вперше виступив як піаніст на концерті з нагоди 50-річчя від дня смерті Т. Шевченка. У 1912 р. склав матуру в Стрийській гімназії і вступив до Львівського університету, де вивчав історію. У 1918 р. став слухачем філософського відділу Львівського університету, інституту музикології. На початку Першої світової війни вступив до Віденської музичної академії (Австрія), де вдосконалював гру на фортепіано, активно включився в роботу студентського товариства «Січ». У 1915 р. мобілізований до австрійської армії. Потрапив у російський полон. У травні 1918 р. повернувся додому в с. Завадів на Стрийщині. Після закінчення Першої світової війни відбув до м. Відня і завершив музичну освіту. Одночасно продовжив навчання у Віденському університеті і захистив дисертацію на тему «Внутрішній стан Руси першої половини ХVПІ віку». У 1923 р. переїхав до м. Праги ( Чехословаччина).

Повернувшись до Львова, отримав посаду викладача у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка, викладаючи курс гри на фортепіано і теоретичні предмети: контрапункт, аналіз музичних форм, сольфеджіо, інструментознавство. Його фортепіанні твори пропагували відомі піаністи Л. Колесса, Д. Гординська-Каранович, Г. Левицька, Р. Савицький, вокалісти С. Крушельницька, В. Тисяк, О. Бандрівська, М. Сабат-Свірська; хорові колективи «Львівський Боян», «Стрийський Боян». Сам композитор теж давав концерти. Після створення філії Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка в Стрию викладав тут теорію музики. Відіграв чималу роль в об’єднанні у 1934 р. професійних музикантів у Союз Українських Професійних Музик (СУПОМ), до ради якого увійшли В. Барвінський, М. Колесса, Р. Криштальський, С. Людкевич. Був обраний її головою. У 1935 р. став одним із організаторів мистецького гуртка «Богема». Виступав активним рецензентом-критиком в газеті «Українські вісті», про що свідчать нариси «Модест Менцинський: спогад з нагоди смерті великого співака», «Три стрічі: до 30-ліття композиторської діяльності В. Барвінського», «Шляхи розвитку української музики», «Тоном у вухо», «Шевченківська поезія в музиці». У січні 1940 р. емігрував до Польщі. В таборі для переселенців у м. Лодзі захворів і 10 квітня 1940 р. помер. Був похований у м. Лодзі. У 1993 р. прах  перепоховано в Стрию.

У. Молчко.

23. Нижанківський Остап

Священик, хоровий диригент, композитор, культурний і громадський діяч
    

Народився 24 січня 1863 р. в Стрию. Дитинство провів на парохії діда о. Йосипа Тишинського в с. Завадові на Стрийщині. Закінчивши початкову школу в с. Великих Дідушичах, у 1876 р. разом з матір’ю, сестрою Осипою, молодшими братами Петром і Володимиром переїхав до Дрогобича і вступив до гімназії. Тут навчився гри на флейті і скрипці, ознайомився із учасником таємного літературного гуртка з вивчення творчості українських письменників І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Ю. Федьковича та ін. Особливо захоплювався поезіями Т. Шевченка, що призвело до конфлікту з учителем-москвофілом. Хлопець вимушено покинув навчання в Дрогобичі й пішов до Львова на військову службу.

Під час військової служби в 1882-1885 рр. створив низку сольних, ансамблевих і хорових композицій. 1885 р. запрошений з гімназійним хором до участі у відзначенні 25-річчя творчої діяльності письменника О. Кониського. Ініціатор заходу І. Франко запропонував молодому композиторові написати з нагоди ювілею хоровий твір. Ним стала кантата «Не гармати грають нині» на слова І. Франка і твір «Вітер» на слова О. Кониського. Згодом хор взяв участь у мандрівках студентської молоді по рідному краю.

У 1888 р. після закінчення гімназії вступив до Львівської духовної семінарії. Тут ініціював концертні мандрівки хору студентів вищих навчальних закладів і учнів старших класів гімназії під час канікул по рідному краю. Високомистецький рівень хору причинився до організації на його основі хору «Львівський Боян» у 1891 р.

У 1894 р. переїхав до Львова на посаду заступника вчителя співів у чоловічій вчительській семінарії, згодом і в чоловічій гімназії. У 1894-1896 рр. диригент і фактичний керівник «Львівського Бояна».
У 1896 р. підтвердив у м. Празі (Чехословаччина) вчительську кваліфікацію «професора співу в семінарії та в середніх школах». Однак крайова шкільна рада прийняла замість нього іншого вчителя. Тому став парохом-адміністратором у глухих селах на Тернопільщині. У 1900 р. повернувся на Стрийщину, де став парохом сіл Завадова, Нежухова і Голобутова. Стрияни запросили його до керівництва хором «Стрийський Боян». Серед багатьох громадсько-корисних справ, якими займався, була його ініціатива та участь разом з Є. Олесницьким і о. О. Бобикевичем у побудові в Стрию Народного дому. Як одного з найбільш заслужених мистців, визначного хорового диригента й композитора, організатора культурно-музичного життя краю, його запросили до участі в ювілейному концерті з нагоди 35-ї річниці творчої діяльності М. Лисенка в 1903 р. у Львові.

Культурно-просвітницьку  діяльність як голова Стрийської «Просвіти», заступник голови товариства «Підгірська рада» поєднував з господарсько-економічною. Заснував першу в Галичині українську кооперативну молочарню, що переросла в «Союз молочарських спілок», згодом «Маслосоюз».
У 1909 р. випустив брошуру «Як реєструвати спілки молочарські» з порадами селянам, заохочуючи їх до громадської праці, піднесення добробуту, вчив, як боронитися від визискувачів. Того ж року обраний членом комітету крайової сільськогосподарської виставки в Стрию.

У 1912 р. в складі галицької делегації їздив до Києва на похорон М. Лисенка. Яскраву й глибокозмістовну промову О. Нижанківського опублікували у всіх київських газетах. Напередодні Першої світової війни очолив Стрийську філію Музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові. Виникло Українське Січове Стрілецтво, в яке вступили сини композитора Нестор, Степан і Богдан. У вересні
1914 р. привів до військової присяги Легіон УСС. У 1915 р. чи не вперше за час війни влаштував у Стрию концерт за участю об’єднаних чоловічого і мішаного хорів. За Австрії став віце-маршалком Стрийської повітової ради. У період ЗУНР був обраний головою Стрийської повітової ради, членом Української Національної Ради – парламенту ЗУНР.

21 травня 1919 р. в с. Завадові польська жандармерія арештувала його і відправила до Стрия. 22 травня 1919 р. священика й композитора вивели з в’язниці за місто і при дорозі до нового тоді міського цвинтаря, біля залізниці розстріляли.

Р. Сов’як.

24. Обаль Віpa

Педагог, культурна діячка

Народилася 19 грудня 1926 р. у м. Болехові Івано-Франківської обл. в сім’ї художника П. Обаля. Разом з батьками проживала в містах Гнєві, Старогарді (Польське Помор’я), Сяноку (нині в складі Польщі). Позувала татові-художнику, зокрема для картини «Сім’я художника», де змальована разом з мамою Ольгою, портрету цілої сім’ї.

За німецької окупації сім’я Обалів переїхала до Стрия, куди художника перевели викладати в гімназії. Навчалася в Стрийській гімназії. Допомагала батькові в облаштуванні персональних виставок у Сяноку, Стрию. У 1950 р. безпідставно арештована МДБ. Засуджена на 10 років позбавлення волі в концтаборах ГУЛАГУ. Відбувала ув’язнення в м. Караганді (Казахстан). Брала участь у табірній самодіяльності: готувала спектаклі для табірного театру, перекладала, написала п’єсу. Згодом переведена в табір для інвалідів у с. Спаську неподалік м. Караганди. Наприкінці 1956 р. звільнилась зі зняттям судимості і повернулася до Стрия.

Працювала в Стрийському музично-драматичному театрі. Закінчила режисерський відділ Львівського культурно-освітнього училища. Працювала в Будинку культури м. Щирця. Викладала фортепіано в Стрийській музичній школі. Була членом літературно-мистецького об’єднання «Хвилі Стрия». Поставила з учнями Стрийської музичної школи дитячу оперу М. Лисенка «Пан Коцький». Створила при Стрийській музичній школі рапсодичний ансамбль мелодекламацій «Септіма». У 1990 р. їй з мамою надали квартиру, де було обладнано музей П. Обаля як філію Національного музею у Львові. Працювала доглядачем фондів цього музею. Співпрацювала з М. Нестерчуком у написанні монографії про П. Обаля. Померла 22 лютого 2002 р.

З. Ханас.

25. Обаль Петро

Художник
  

Народився в 1900 р. у с. Ободівці Підволочиського р-ну на Тернопільщині. Навчався в  Збаразькій гімназії, але навчанню перешкодила Перша світова війна. Перебував у польському полоні. Основи рисунку і композиції засвоїв у львівського скульптора А. Коверка. У 1921-1926 рр. навчався в Краківській Академії красних мистецтв (Польща), у майстернях В. Яроцького, Т. Аксентовича. Протягом 1926-1939 рр. викладав малювання, креслення в польських державних гімназіях у містах Бродніце, Сєрадзі, Гнєві, Старограді Гданському. У 1939-1941 рр. працював викладачем торгівельної школи в м. Сяноку на Лемківщині (нині в складі Польщі). Протягом 1941-1949 рр. працював викладачем Стрийської гімназії, Стрийського педагогічного училища. У грудні 1949 р. безпідставно арештований МДБ. До 1956 р. перебував в ув’язненні в концтаборах ГУЛАГУ біля м. Караганди (Казахстан). Після повернення до Стрия реабілітований.

Від 1923 р. брав участь у крайових художніх виставках, від 1938 р. – в зарубіжних виставках. Член національної Спілки художників України від 1945 р. Перші персональні виставки художника відбулися в 1936 р. в містах Бидгощі, Старогарді, Гданську (Польща). Був віртуозним рисувальником, першокласним майстром станкової гравюри та екслібрису, незрівнянним колористом, неперевершеним співцем неба. Вдихнув свіжий струмінь української духовності в реалістичну картину-пейзаж, став предтечею фантастичного реалізму в національному мистецтві. У довоєнний період переважну більшість гравюр виконав на дереві. Під час заслання більшість робіт виконав у техніці рисунка та акварелі. В повоєнний період співпрацював зі стрийським різьбярем М. Бумбою. Кілька їх робіт є в музеї І. Франка у с. Нагуєвичах Дрогобицького р-ну, фондах Стрийського краєзнавчого музею «Верховина».

Збереглося близько 700 творів художника в різних техніках: рисунки, акварелі, гравюри на дереві та лінолеумі, олійний живопис. Частина графічних робіт на релігійну тематику втрачена. Значну частину творів присвятив Прикарпаттю, зокрема  Стрийщині: «Ріка Стрий» (кілька варіантів), «Портрет стриянки», «Виїзд у Сколе», «Церква в Щирці», «Знайомство з Карпатами», «Шосе біля Миколаєва», «Околиці біля Бубнища», «Бойкиня із Грабівця», «Дуб І. Франка в Стрию». Найкращі роботи зберігаються у Львівському національному музеї, Тернопільській картинній галереї, Тернопільському, Івано-Франківському художніх музеях, музеї І. Франка у Львові, музеях Стрия, приватних збірках України, росії, Польщі, Канади, США, Ізраїлю. У 2005 р. в Стрию відкрито музей П. Обаля. У Львівському видавництві «Каменяр» вийшла книга М. Нестерчука «Петро Обаль». Помер 26 травня 1987 р.

М. Нестерчук.

26. Оброца Остап

Художник, культурно-громадський діяч

Народився 22 червня у 1931 р. у с. Добрівлянах на Стрийщині. Закінчив Львівський поліграфічний інститут ім. І. Федорова за спеціальністю ілюстрація та оформлення книги. У той час у Львові творили О. Кульчицька, Л. Левицький, Я. Музика, С. Гебус-Баранецька, С. Караффа-Корбут, В. Бунов, С. Грузберг, З. Кецало, М. Старовойт. На перших творах станкової графіки художника помітний вплив естампів П. Обаля: контрасти чорного й білого, лаконічна побудова рисунка різцем. У ранній період творчості за його прикладом створив своєрідний диптих в техніці дереворізу «Портрет матері», «Портрет батька».

З часом захопився малими графічними формами, зокрема екслібрисом. Створив понад 150 книжкових мініатюр, що стали шедеврами українського графічного мистецтва, експонувалися на закордонних виставках. Лауреат конкурсу екслібрису для музею Другої світової війни в Мінську (Білорусь). Створив екслібриси для Львівського музею історії друкарства, Львівського музею народної архітектури і побуту, письменників Р. Федоріва, Р. Кудлика, Р. Лубківського, В. Романюка, І. Сварника, космонавта П. Поповича, істориків І. Крип’якевича, Г. Дем’яна, та ін. Пробував сили в техніці кольорової ліногравюри. Виношував задум створити серію на теми народних пісень. Встиг реалізувати частину задуму – кілька кольорових ліногравюр, зокрема «Верховино, мати моя..», «Ой на горі та й женці жнуть», «Степом, степом…». Бентежать душу його романтично-настроєві ліногравюри «Мелодія гір», «Білий вітер». Героїчне минуле нашого народу оспівав у серії портретів козацьких і народних героїв, ліногравюрах «Олекса Довбуш», «Святослав», «Сагайдачний», «Гайдамаки». Оформляв книги Б. Загорулька, В. Романюка, Панаса Мирного. Від початку діяльності був заступником голови літературно-мистецького об’єднання «Хвилі Стрия».

Оформив експозицію музею «Хвилі Стрия». У 1981 р. в Стрию відбулася персональна посмертна виставка творів художника. В краєзнавчому музеї «Верховина» зберігається його творча спадщина. Помер у 1979 р. Похований в Стрию. Надгробний бюст художника виготовив стрийський скульптор З. Куйбіда.

М. Нестерчук.

27. Олесницький Євген

Юрист, публіцист, економіст, перекладач, політичний, культурний і громадський діяч

Народився 5 березня 1860 р. у с. Говилові Великому Теребовлянського р-ну Тернопільської обл. в сім’ї священика. Навчався в Говилівській сільській, Теребовлянській початковій школах, Тернопільській гімназії. Відразу ввійшов у гімназійне життя і став членом, головою гуртка «Громада», в якому формувався національний світогляд українських гімназистів. Протягом 1878-1883 рр. навчався на правничому факультеті Львівського університету. Брав участь у роботі товариства «Руська бесіда». Відновив діяльність академічного товариства «Дружний лихвар», ставши його скарбником. Після знайомства під впливом І. Франка остаточно сформував свій національно-патріотичний світогляд.

Після університету залишився у Львові, де пройшов однорічну судову практику з наміром зайнятися адвокатурою. Від 1885 р. працював практикантом в адвокатських канцеляріях Львова. Водночас власним коштом видавав «Русько-українську бібліотеку» з творами відомих письменників. Редагував сатиричний журнал «Нове зеркало», «Зеркало». У 1880 р. став співзасновником народовської газети «Діло», працював у ній протягом 1885-1890 рр. У 1889 р. разом з однодумцями заснував журнал «Часопись правнича», де друкував статті юридичної тематики. Перекладав художні твори, зокрема п’єси, з англійської, німецької мов для українського театру. Був референтом театральних справ у виділі «Руської бесіди», «Народному театрі».

У 1891 р. склав адвокатський іспит. Постало питання, де почати адвокатську практику, і він зрештою обрав Стрий. Ініціаторами його запрошення стали професор І. Вахнянин, священик і письменник О. Бобикевич. 1 серпня 1891 р. відкрив у Стрию свою адвокатську канцелярію. Невдовзі запросив представників стрийської інтелігенції і ознайомив їх зі своєю програмою дій. Адвокатську діяльність почав вести українською мовою, сміливо впроваджував у практику українські юридичні терміни. Проти нього піднявся протест з боку польських суддів і адвокатів, але він не відступив від своїх принципів. Його клієнтами були переважно прості селяни. Десятки судових справ обслуговував безкоштовно як правдивий опікун і захисник селян Стрийщини, Жидачівщини, інших повітів. Був чудовим промовцем, умів словом захопити і переконати слухачів. Брав участь і в політичних судових процесах у Львові, Станіславові, Тернополі, Золочеві, Коломиї, Перемишлі. І. Франко обрав його прототипом головного героя роману «Перехресні стежки».

У 1892 р. обраний головою Стрийського товариства «Підгірська рада». 29 серпня 1892 р. за його ініціативою в Стрию засновано філію товариства «Просвіта», ініціював політичні віча, на яких серед інших виступав І. Франко.

У 1894 р. організував першу українську фінансово-кредитну організацію «Каса задаткова», став членом правління і перетворив її в надійну фінансову інституцію для надання селянам коштів на придбання землі, розвиток ремесел і промислів, заснування кооперативів. Через рік у Стрию почала виходити газета «Стрийський голос», редактором якої став В. Охримович. Крім професійної діяльності, активно займався політичною діяльністю. Належав до народовської течії, згодом – співзасновник національно-демократичної партії. Скликав віча для критики режиму намісника Галичини К. Бадені. У 1895 р. балотувався послом до Галицького крайового сейму від Стрия і Жидачева. Важливою справою його життя стало спорудження в Стрию Народного дому.

Сприяв  розвитку українського молочарського руху на Стрийщині. Результатом стало заснування 1 жовтня 1904 р. в с. Завадові біля Стрия першої української молочарської спілки, яку очолив побратим, сільський парох О. Нижанківський. Увійшов до складу надзірної ради.

Також очолював страхове товариство «Дністер». У зв’язку з обранням послом до віденського парламенту, де працював у 1907-1917 рр., протягом 1909-1914 рр. жив у Львові, у 1914-1917 рр. –у м. Відні (Австрія). Перша світова війна поставила перед українськими політиками нові завдання. Як посол, виступав переважно з питань бюджету, входив до Загальної Української Ради (ЗУР) у м. Відні, котра до 1916 р. репрезентувала інтереси українства.

Дійсний член НТШ. Наукова і публіцистична спадщина обширна. Серед друкованих праць найбільш відомі: «Право  пропинацій в Галичині» (1899), «Про социяльне обезпеченє» (1909), «Задачі нашої краєвої хліборобської організації» (1909), «Новий виборчий закон про вибори до державної ради…» (1907), «Яка має бути наша рільнича організація» (1910) та ін. Його статті публікували часописи «Діло», «Господар і промисловець», «Економіст». Наприкінці життя записував події кожного дня, збирав матеріали для майбутніх праць. Важко захворів, але не переставав працювати. Залишив незакінчені спогади «Сторінки з мого життя», видані в 1935, 2007 рр. Помер 26 жовтня 1917 р. у м. Відні (Австрія).

Як і заповідав, похований в Стрию біля рідної доньки.

 

  1. Ханас.

28. Ольшанська Ірина

Вишивальниця, громадська діячка

Народилася 20 червня 1913 р. у с. Холуйові Радехівського р-ну на Львівщині у священичій сім’ї. Завдяки митрополитові А. Шептицькому вчилася у гімназії сестер Василіянок. Брала активну участь у Пласті, жіночому українському спортивному клубі (ЖУСК).

Від 1945 р. мешкала в Стрию. У 1964 р. заснувала клуб вишивальниць при літературно-мистецькому об’єднанні «Хвилі Стрия». У 1990-1992 рр. – голова відновленого “Союзу українок” у Стрию. Учасниця виставок народної творчості. Вишивки зберігаються в Львівському музеї етнографії та народного промислу, музеї І. Франка в Нагуєвичах, музеї українського мистецтва в м. Аделаїді (Південна Австралія).

Заслужений майстер народної творчості. Досліджувала еволюцію орнаментальних мотивів української вишивки, зокрема, елементів «сонечко», «журавлики», «летячий». Тісно контактувала з О. Бачинською, В. Свєнціцькою, Р. Захарчук-Чугай, Т. Кара-Васильєвою, М. Заневчик, М. Калиняк, Г. Паламарем, О. Оброцою, В. Романюком, О. Величком, Д. Пожоджуком, М. Селівачовим, М. Фіголем. Померла 6 червня 1997 р.

В. Романюк.

29. Паламар Григорій

Художник, культурно-громадський діяч

Народився 4 червня 1929 р. у с. Володимирцях Жидачівського р-ну. У 1941-1944 рр. навчався у Львівській художньо-промисловій школі. Під час німецької окупації був вивезений на примусові роботи в Німеччину.

Закінчив Львівське художнє училище. Грунтовно освоїв різні альфрейні, живописні, графічні техніки, скульптуру. Розписував львівські готель «Інтурист», залізничний вокзал, оперний театр, будинок Верховної Ради України в Києві. Значну частину життя працював художником, головним художником Стрийського склозаводу. У вільний від роботи час тричі обійшов з мольбертом Карпатський край. Змалювати таку кількість давніх церков не спромігся, напевно, жоден український художник. Деяких із цих храмів уже немає, як у с. Тейсарові Жидачівського р-ну, чи в глухому закутку Карпат, де бував і молився митрополит А. Шептицький.

Завдяки невтомності художника як пейзажиста є змога милуватися чарівними краєвидами, замками й церквами Поділля, Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Закарпаття, Волині.  Учасник місцевих, крайових, всеукраїнських, міжнародних виставок. Заслужений художник України. Помер 25 серпня 2010 р.

М. Нестерчук.

30. Пузина Юзеф

Вчений, математик, професор Львівського університету, його ректор (1904-1905) 

 

Оцінюючи розвиток математики наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст., Казимир Куратовський зазначив: “Безсумнівно, одним із заслужених і прогресивних представників генерації, про яку йде мова, був Юзеф Пузина, професор Львівського університету. Він був до певної міри провісником ідей, які розквітнули у працях наступної генерації польських математиків”.

Юзеф князь Пузина (Puzyna) народився 19 березня 1856 р. у с. Новому Мартинові Рогатинського повіту (нині Галицького р-ну Івано-Франківської обл.) у родині місцевого землевласника Володимира Пузини та Феліції з Руцьких. Історичні документи засвідчують, що рід Пузини походив від княжої династії Рюриковичів, а князівський титул його предки отримали, володіючи Козельським удільним князівством.

Ю. Пузина вчився у початковій школі в Стрию, закінчив спершу гімназію у Львові (1875). Відтак він навчався на філософському факультеті Львівського університету (1875–1880), за винятком 1877–1878 навчального року, коли проходив військову службу. Здобуваючи освіту в університеті, вивчав фізику, хімію, філософію та математику, передовсім відвідував лекції професора математики Лаврентія Жмурки. У 1882 р. Ю. Пузина склав іспити й отримав кваліфікацію вчителя фізики і математики в гімназіях та реальних школах. Згодом він здобув науковий ступінь доктора філософії (1883). У 1883–1884 навчальному році за кошти державної стипендії навчався у Берлінському університеті, в якому слухав лекції професорів Карла Теодора Вільгельма Вейєрштрасса, Леопольда Кронекера та Іммануеля Лазаруса Фукса, брав участь у семінарах К. Вейєрштрасса і Л. Кронекера, склав декілька колоквіумів. Повернувшись до Львова, пройшов процес габілітації: подав наукову працю, склав колоквіум та прочитав публічну лекція на обрану тему (1885). Відтак Ю. Пузина працював приват-доцентом (1885–1889), надзвичайним професором (з 1899), звичайним професором (з 1892), керівником кафедри математики Львівського університету. Він також обіймав посади декана філософського факультету (1894–1895) та ректора (1904–1905) Львівського університету.

Ю. Пузина був обраний членом-кореспондентом Академії наук і мистецтв у Кракові (1900), керівником Львівського математичного товариства (1917). Учений був однокурсником Івана Франка, а в рік його габілітації – деканом філософського факультету.

Науковий доробок Ю. Пузини становить 22 праці. Наукові зацікавлення вченого сформувались під впливом К. Вейєрштрассата Л. Кронекера. Особливо плідним на нові звершення на ниві математики був для нього період до 1900 р. Зокрема, у своєму першому досліджені, докторській праці, автор з’ясував залежність значень подвійного інтеграла від порядку інтегрування. Згодом це саме питання він досліджував і для n-кратних інтегралів. Низку праць Ю. Пузина присвятив теорії алгебричних кривих та функцій, а також застосуванню узагальненого інтерполяційного виразу Лагранжа до проективної теорії алгебричних кривих.

Улюбленою темою наукових студій Ю. Пузини була теорія аналітичних функцій. Він досліджував середні арифметичні значення, які приймають степеневий ряд у вершинах многокутника й отримують зв’язок цих середніх з лишками Коші; розглядав питання поведінки степеневих рядів на колі збіжності; цікавився твердженнями Вейєрштрасса і Міттаг-Лефлера про розклад аналітичних функцій на прості елементи.

Наприкінці життя професора Ю. Пузину цікавила теорія інтегральних рівнянь. Зокрема, в 1907 р. на V з’їзді лікарів і природознавців у Львові вчений виголосив доповідь “Про зв’язок між групами Лі та інтегральними рівняннями”. Цієї ж тематики стосується стаття “Zarys teorji równań calkowych” (Wektor. 1913. T. 2. Zesz. 8, 9), в основу якої покладено лекції, які виголосив Ю. Пузина на курсах підвищення кваліфікації вчителів середніх шкіл Львова.

Найбільшим досягненням вченого була двотомна праця “Teorija funkcyj analitycznych”, в якій автор зібрав найважливіші дослідження Вейєрштрасса, Коші, Рімана та інших відомих математиків, які стосуються теорії аналітичних функцій. Масштабні вступні розділи містять теорію множин з елементами топології, комплексні числа, ряди, теорію підстановок, теорію груп й інваріантів. У зазначеній монографії теорія множин уперше була висвітлена на польській мові. У цій праці Ю. Пузина вперше у польській науці вжив деякі польські математичні терміни та поняття.

Відомі математики Станіслав Сакс і Антоній Зігмунд так зазначили про наукову цінність монографії Ю. Пузини: “Ця праця є справжньою енциклопедією аналізу, крім власне теорії аналітичних функцій, яка викладена частково у прекрасному стилі Вейєрштрасса; вона містить відомості з галузі теорії множин і топології, теорії груп, алгебри, диференціальних рівнянь, гармонічних функцій. Якби вона була надрукована на більш розповсюдженій мові, то дочекалась би подальших, більш досконалих видань, оскільки має всі дані, щоб стати класичним підручником”.

Очолюючи протягом багатьох років кафедру математики, Ю. Пузина значну увагу приділяв добору і підготовці лекційних курсів. Учений прочитав понад тридцять різних основних і спеціальних курсів, які належали до різних розділів математики. Серед них були, зокрема, топологічні студії, конформні відображення, нова (проективна) геометрія, диференціальні рівняння Лі та ін. Тексти всіх лекційних курсів зберігались у бібліотеці математичного семінару.

Професор Ю. Пузина не лише ввів у навчальний процес нові математичні курси, а й ініціював нові форми навчання та залучав студентів до наукових досліджень. У 1889 р. учений почав практичні заняття з математичних курсів, а в 1893 р. організував два математичні семінари – вищий і нижчий. Учасники цих семінарів згодом стали відомими вченими, серед них Володимир Левицький, Станіслав Рузевич, Отто Нікодим, Антоні Ломніцький та ін. Наприклад, свою першу наукову працю “Про симетричні вираження вартостей функції mod-m” В. Левицький виконав під керівництвом Ю. Пузини і подав як частину докторського проекту. Згодом автор опублікував зазначене дослідження у журналі “Praca matematyczno fizyczna” та у “Записках Наукового товариства імені Шевченка” (Львів, 1894. Т. IV). Наголосимо, що це була перша в історії фахова стаття з математики, яку надрукували українською мовою.

Багато зусиль доклав Ю. Пузина для відкриття у Львівському університеті другої кафедри математики. У 1900–1906 роках її обіймав надзвичайний професор Ян Раєвський. На запрошення Ю. Пузини до Львова приїхав математик Вацлав Серпінський, який спершу працював приват-доцентом (1908–1910), а відтак – надзвичайним професором (1910–1918).

Перебуваючи в 1917 р. у Кракові, Ю. Пузина запропонував Гюго Штайнгаузу, якого знав ще студентом з 1906 р., зробити габілітацію своєї праці у Львівському університеті. На габілітаційну лекцію Г. Штайнгауза прибув тоді також Стефан Банах. Вважаємо, що це запрошення визначило долю не лише самого Г. Штайнгауза як майбутнього вченого, а й, можливо, всієї львівської математики 20–30-х років ХХ ст.

Професор Ю. Пузина був добрим лектором. Він охоче спілкувався з молоддю, керував науковою роботою студентів, пропонував їм теми наукових досліджень тощо.

Ю. Пузина цікавився історією та філософією. Проте найбільше його захоплювала музика, зокрема Вагнера, багато творів якого виконував на фортепіано по пам’яті. Крім того, інколи вчений шкодував, що занадто пізно відкрив для себе “джерело розумової розкоші”.

Професор Ю. Пузина зразково вів господарство у своєму маєтку в с. Станкові (нині Стрийського р-ну Львівської обл.). Добра пам’ять про нього зберігається тут і досі, позаяк на честь скасування панщини зусиллями вченого у центрі села була встановлена фігура Божої Матері з немовлям (нині вона стоїть на місцевому цвинтарів). У 1915 р. Ю. Пузина пожертвував громаді Станкова велику суму грошей на відбудову сільської церкви, яка була пошкоджена під час Першої світової війни, а також подарував цій церкві ікону Пречистої Діви Марії. У радянський період ікону забрали в музей “Олеський замок”, а церкву закрили. Наприкінці 80-х років XX ст. церкву в с. Станкові знову відкрили, а ікону Пречистої Діви Марії на вимогу селян повернули церковній громаді.

Одружився Ю. Пузина 20 липня 1888 р. у Кракові з Яніною Хоєцькою (1860–1940), з якою нажив п’ятеро дітей – Стефана, Софію, Анну, Яніну та Марію.

Помер професор Юзеф князь Пузина 30 березня 1919 р. і був спершу похований у с. Станкові біля церкви. Відтак родина побудувала на міському цвинтарі Стрия (нині районний центр Львівської обл.) могильний склеп, де його перепоховали.

Заповітом Ю. Пузина передав свою цінну бібліотеку (три шафи книжок) математичному семінару філософського факультету. Частина цих книжок і досі зберігається у бібліотеці математичного факультету Львівського університету.

31. Романишин Теодор

(1881-1959)

Педагог, громадський діяч
  Нар. 24 вересня 1881 р. у с. Сідому Самбірського р-ну. Закінчив Самбірську гімназію, математичний факультет Львівського університету. Працював професором (так тоді називали гімназійних вчителів з університетською освітою) Рогатинської приватної української гімназії на Івано-Франківщині. Як австрійський офіцер, воював у Першій світовій війні. Потрапив у російський полон. Був вивезений у Сибір до табору для австрійських військовополонених офіцерів біля м. Іркутська. Знаючи кілька мов, вступив на роботу в Швейцарський Міжнародний Червоний Хрест, де займався репатріацією полонених до Європи окружним шляхом через м. Владивосток, Японське море, Тихий океан, довкруги Індії, через Червоне море, Суецький канал, Середземне море до м. Трієсту (Італія).

У 1920 р. повернувся в рідне село. До 1939 р. викладав у Стрийській утраквістичній гімназії. Був членом низки громадських організацій, входив до складу їх управ, зокрема української бурси, українського касина, товариства «Просвіта», Стрийської філії Музичної школи ім. М. Лисенка у Львові, де певний час виконував обов’язки відповідального секретаря, «Стрийського Бояна». Був репресований НКВД. Після звільнення вчителював у Стрийських середніх школах №5, №6. Читав лекції в Дрогобицькому педагогічному інституті ім. І. Франка. Заслужений вчитель України. Помер 23 лютого 1959 р.

С. Юркевич.

32. Романюк Віктор

Поет, публіцист, перекладач, видавець, політичний, культурно-громадський діяч
  

Народився 18 листопада 1938 р. у с. Завізові Острозького р-ну на Рівненщині. Закінчив Бугринську середню школу, Рівненську бухгалтерську школу, Львівський торговельно-економічний інститут, Дрогобицький педагогічний інститут ім. І.Франка. Працював директором Стрийського Будинку працівників освіти (1969-1990). Під його керівництвом з новою мистецькою силою запрацювала вчительська хорова капела «Ватра», створені молодіжний фольклорний ансамбль пісні і танцю «Підгір’я», дитячий хор хлопчиків «Щедрик». Кожному з цих колективів невдовзі присвоєно звання народного. Засновник літературно-мистецького музею з експозиціями виключно з творів стрийських митців: живописців, графіків, скульпторів, народних майстрів (вишивка, художнє скло, різьба по дереву); власних книг літераторів, самодіяльних композиторів Стрийщини, каталогів художніх виставок стриян.

Обирався депутатом Стрийської міської ради двох скликань, депутатом Верховної Ради України першого  демократичного скликання (1990-1994), де входив до Народної Ради, фракції НРУ, був членом Комісії з питань культури і духовного відродження Верховної Ради України. Учасник історичного проголошення Верховною Радою України Акта про державну незалежність України 24 серпня 1991 р. Від 1991 р. – голова благодійно-видавничого товариства «Щедрик», у якому побачили світ близько 100 книг стрийських літераторів і композиторів, п’ять каталогів місцевих художників, два літературно-мистецькі збірники-альманахи «Хвилі Стрия».

У 1994-2001 рр. – завідувач Стрийського міського відділу культури, член виконкому Стрийської міської ради. Ініціатор створення Стрийської хорової школи «Щедрик», Стрийської школи мистецтв. Від 1964 р. – засновник і незмінний голова літературно-мистецького об’єднання «Хвилі Стрия», яке виховало 11 членів національної Спілки письменників України, двох заслужених художників України, одного члена національної Спілки художників України, вісім заслужених працівників культури України. Лідер національно-визвольного руху за незалежну Україну в Стрию і на Стрийському Підгір’ї наприкінці 1980-початку 1990 років. Ініціатор підняття 14 березня 1990 р. вперше в Україні національного синьо-жовтого прапора над Стрийською міською радою. Керівник суспільно-політичного клубу «Аргумент», члени якого виступили проти тодішньої компартійної системи. Перший голова Стрийського міськрайонного Товариства української мови ім. Т. Шевченка, згодом «Просвіта». Перший голова Стрийської крайової організації НРУ.

Поет, публіцист, перекладач. Член національної Спілки письменників України з 1974 р. Делегат багатьох з’їздів письменників України. Літературні псевдоніми – Степан Острозький, Віталій Барвінок.

З нагоди 20-Ї річниці Народного Руху України, Установчих зборів НРУ нагороджений Подякою Президента України за особистий внесок у боротьбу за незалежність України. Почесний громадянин міста Стрия.

Помер в 2023 році. .

33. Сльозарський Міхал-Францішек

(1839 – 1903)

Інженер-залізничник, громадський діяч. З 1881 р. жив і працював у Стрию. Перший керівник польського руханково-пожежного товариства «Сокіл». Опікувався будівництвом Народного дому залізничників (тепер МБК): пожертвував 23 вагони каменю і 1000 корон.

34. Соловій Федір

Лікар, краєзнавець

Народився 14 серпня 1931 р. у с. Кліщівні Рогатинського р-ну на Івано-Франківщині. Закінчив Івано-Франківський медичний інститут за спеціальністю лікар-хірург. Обіймав керівні посади в медичних закладах включно з посадою головного лікаря Спаської дільничної лікарні Рожнятівського р-ну Івано-Франківської обл. Після здобуття незалежності України друкував статті в пресі про борців за волю України в лавах ОУН-УПА з рідного села, Стрийщини. Результатом його тривалих пошуків стала книга «Повстанський мартиролог Стрийщини. 1930-1950», що вийшла в 1999 р. У ній подано прізвища майже двох тисяч повстанців, більшість із яких загинули за свободу і незалежність України. В низці випадків автор назвав прізвища, а коли не вдалося їх віднайти, то псевдоніми героїв з інших сіл, полеглих на теренах населених пунктів Стрийщини.

Нагромаджений фактаж склав його другу і об’ємнішу книгу «Галичина – в’язні більшовицьких таборів», що побачила світ у 2003 р. Однак авторові не судилося побачити її. В майбутньому його працю можна лише доповнювати та уточнювати. Помер 24 липня 2002 р.

Р. Пастух.

35. Стасюк Василь

Педагог, вчений
  

Народився 17 серпня 1887 р. у с. Товмачику Коломийського р-ну Івано-Франківської обл. Закінчив Коломийську українську гімназію, Віденський університет. У 1912 р. захистив дисертацію «Геометрія Лобачевського і її представлення в евклідових просторах», здобувши науковий ступінь доктора філософії. У колі його наукових зацікавлень була й асекураційна (страхова) математика.

У 1910-1920 рр. працював у асекураційних товариствах м. Відня (Австрія), Львова. Публікував наукові розробки і праці в «Збірнику математично-природописно-лікарської секції» Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові. У 1920 р. обраний дійсним членом НТШ. Від 1921 р. перейшов на викладацьку роботу. Працював професором математики в гімназіях міст Коломиї, Лежайська і Ланцута (Польща), Бережан. У 1944-1958 рр. викладав математику у Стрийській середній школі №5. Помер 20 квітня 1960 р.

Л. Миськів.

36. Стояловський Александр

(1836-1913)

Бургомістр Стрия (1900, 1905-1909). З 1889 р. опікувався Ощадною касою.

У 1894 р. до Ради міста Стрия на нараду з облаштування парку Вільшина (парк ім. Т. Шевченка) запросили інспектора міських парків зі Львова Arnold Rohring, за проєктами якого облаштовано понад 200 садів і парків не тільки в Галичині. До кінця року було створено комісію з облаштування парку під керівництвом Александра Стояловського. Згодом згідно з планом, що склав Arnold  Rohring, провели розмітки проєктованих доріг і стежок.

У 1905 р. вже за бургомістра Стояловського згідно цього ж плану було облаштовано парк Йордана ( зараз станція юних натуралістів). За його каденції в Стрию було проведено газ для освітлення міста. Також Стояловський зініціював конкурс проєктів нової ратуші в Стрию, на якому розглянуто 31 проект. Його реалізації завадила Перша світова війна.

Помер в 1913 році, похований в Стрию. В могилі містяться останки дружини Анни, перепоховані зі старого цвинтаря.

37. Харків Олександр

Український маляр-монументаліст і графік

Олекса, як його називали друзі в Галичині, народився 1 березня 1897 року в м. Кременчуці на Полтавщині. Зростав серед дивовижних краєвидів, широких ланів, перелісків і чистих річок, між живописних пагорбів рідної Полтавщини. Після закінчення реальної гімназії поїхав до Петербурга з наміром студіювати електротехніку. Навчання перервав у 1918—1920 рр., відбуваючи тоді військову службу в армії, дослужився до ступеня поручника. В цей час змінилися професійні зацікавлення молодого чоловіка і в 1922 році записався до Академії мистецтв у Кракові на відділ малярства. Навчався у відомих професорів Станіслава Дембіцького, Йосифа Магоффера (знаменитого маляра і педагога), Яна Войнарського (декоратора). Склав іспити з теоретичних предметів: історії мистецтва і технологічної хімії, а в 1924 р. за малярські праці на академічній виставці він отримав похвальну відзнаку. Олександр Харків закінчив студії в Академії в 1926 році, після чого його було залучено до співпраці над виконанням декорацій у Вавельському замку.

З 1926 року він розгорнув широку мистецьку діяльність, як маляр і педагог. Першою його працею, як художника, був розпис церкви в с. Климківка на Лемківщині. Двома роками пізніше Харків виїхав до Яворова біля Львова, а згодом до Стрия, де працюва вчителем рисунку у дівочій гімназії і учительській семінарії. Виконуючи ці обов’язки, він не забував про свою улюблену справу. Так у 1928—1934 рр. розмальовував церкви або відновлював поліхромії в селах Вілька Роснівська, Завадів, Прилбичі і Наконечне й реставрував фрески в Ягайлонській бібліотеці в Кракові (1925—1926). Розписував церкви й іконостаси у візантійській традиції. Займався також малюванням портретів (графині Дембіцької, українських гетьманів), краєвидів у реалістичному дусі, екслібрисів. Зароблені кошти жертвував на підтримку інвалідів УПА. Був співорганізатором музею «Яворівщина» та Стрийського краєзнавчого музею «Верховина». Розстріляний 14 вересня 1939 року польською боївкою на передмісті Стрия у лузі біля с. Дуліби. Життя Олександра Харківа та його молодого асистента — 21 річного студента Краківської академії мистецтв Зенона Охримовича обірвалося саме в часі виконання ними розписів одного з греко-католицьких храмів у с. Завадів, парохом якого був батько Зенона — Богдан Охримович.

У цьому храмі прекрасно зберігся образ святого Юрія на коні — остання монументальна праця Олекси Харківа. Вона була знайдена у січні 2003 р. під час санітарного прибирання храму до свят. Похований митець у Стрию. Довший час його могилою опікувалась жителька міста Стрия — колишній директор Міської бібліотеки — пані Солонинка Віра Михайлівна. Саме вона приклала багато зусиль, щоб віднайти і зберегти матеріали про життя і творчість художника, знайшла його родичів. Пошук мистецької спадщини в м. Стрию не дав результатів. Син художника — Олександр Харків, проживає у Філадельфії (США). Зі спадщини батька зберіг близько 30 картин. В Україні знайдено тільки три екслібриси та кілька акварелей. Більшість робіт перебувають у приватних колекціях та за кордоном. В журналах «Нотатки з мистецтва», що видаються у США об’єднанням митців українців в Америці, було опубліковано декілька репродукцій з творів художника: портрет. Олія. 1933 р., картина-краєвид. Олія. 1934 р., остання його картина «Моя доля». 1939 р. Основою творчості художника було зображення природи і побуту людей. Такі картини як «Сіножать», «Підпеньки», «Вісла», «Над рікою Стрий» та інші свідчать про те, що художник безмежно любив природу, сприймав і відтворював глибоко, всією душею її, образи. А роботи «Йордан», «Церква», портрет жінки «Яворівка» говорять, що жив художник разом з народом. Деякі його праці (портрети українських гетьманів, княгині) безслідно зникли. Всі вони мають не лише мистецьку, але й історичну цінність.

Джерело: https://uk.wikipedia.org

38. Братська могила жертв НКВС зі Стрийської тюрми 1941 р

39. Могили бійців Українських Січових Стрільців і Галицької армії

40. Польські військові поховання

41. Алея Слави – поховання учасників АТО (ООС) та загиблих в російсько-української війни

42. Могили воїнів УПА та жертв нацистської окупації

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту