Топ теми:

Професійне навчання ветеранів і людей з інвалідністю внаслідок війни у запитаннях і відповідях

29 Листопада 15:42

Нещодавно в Україні стартував експериментальний проєкт, згідно з яким учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни завдяки службі зайнятості можуть безкоштовно здобути новий фах, пройти перепідготовку або підвищити рівень кваліфікації, у тому числі на курсах цільового призначення. При цьому професійне навчання для осіб з інвалідністю внаслідок війни організовується згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії. Пропонуємо відповіді на найбільш поширені запитання.
Якими документами передбачений вишкіл ветеранів та інвалідів внаслідок війни? Навчання регламентується Порядком реалізації експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2023 р. № 984- – тут .
Де проводиться таке навчання? Навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни проводиться в закладах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (ЦПТО ДСЗ).
Скільки таких закладів в Україні? Сьогодні у структурі Державної служби зайнятості функціонують 8 центрів профтехосвіти: Дніпропетровський, Полтавський, Харківський, Одеський, Львівський, Рівненський, Сумський та Івано-Франківський.
Які професії можна здобути у них? Навчання у ЦПТО ДСЗ проводиться за 95 ліцензованими робітничими професіями , а також освітніми програмами .
Що пропонує Львівський центр профтехосвіти ДСЗ? У Львівському ЦПТО ДСЗ можна здобути такі професії як візажист, водій трамвая, водій тролейбуса, електрогазозварник, касир торговельного залу, манікюрник, машиніст (кочегар) котельні, монтажник санітарно-технічних систем і устаткування, оператор котельні, перукар (перукар-модельєр), продавець продовольчих товарів, продавець непродовольчих товарів, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва (категорія A1), фермер, швачка, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів.
Для кого передбачений експеримент? До професійного навчання можуть долучитися учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені пунктами 2, 11, 13-15, 19-25 частини першої статті 6 та пунктами 1, 7, 10-16 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які є застрахованими особами.
Яка мета експерименту? Навчання проводиться для підтримання конкурентоспроможності учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, задоволення поточної та перспективної потреби в кадрах, залучення учасників експерименту до самозайнятості або ведення ними підприємницької діяльності з урахуванням їхніх побажань, потреб і можливостей.
Які форми навчання? Вишкіл може здійснюватися як за очною (денною, вечірньою), так і дистанційною, дуальною формами, або їх поєднанням.
Скільки триває навчання? Термін навчання залежить від обраного фаху і визначається робочими навчальними планами та освітніми програмами. Тривалість навчання – до 6 місяців.
Які документи повинні подати особи, на котрих поширюється дія експерименту?

Які документи повинні подати ветерани або особи з інвалідністю внаслідок війни для проходження професійного навчання в закладах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості?

Для проходження професійного навчання ветеран або особа з інвалідністю внаслідок війни подає до служби зайнятості:
– заяву за встановленою формою;
– документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або спеціальний статус особи;
– посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
– документ про професійну (професійно-технічну) чи фахову передвищу, чи вищу освіту, атестат або дублікати таких документів, або єДокумент про освіту (за наявності);
– документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
– особи з інвалідністю внаслідок війни подають також копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та індивідуальну програму реабілітації.
Чи є обмеження щодо вибору професії та місця навчання? Особа, що має намір навчатися, самостійно обирає фах або програму підвищення кваліфікації, а також місце професійного навчання із переліку закладів освіти, що сформований Державним центром зайнятості .
Як подати заявку на навчання? Заяву разом з пакетом документів можна подати до підрозділів служби зайнятості особисто в паперовій формі або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису .
Хто і коли приймає рішення про скерування особи на навчання? Рішення про направлення здобувача освіти на професійне навчання приймає центр зайнятості не пізніше ніж на п’ятий робочий день з дня подання документів і оформляє його наказом.
Які пільги та додаткові гарантії передбачені для учасників експериментального проєкту? Під час навчання забезпечується безплатне проживання як учаснику бойових дій, так і особі, що супроводжує його (якщо навчання проходить особа з інвалідністю І групи), а також компенсуються витрати на проїзд. Якщо учасник експерименту обирає професію, здобуття якої відповідно до законодавства потребує обов’язкового медичного, психіатричного та наркологічного огляду, йому відшкодовуються витрати для проходження такого огляду.
Яким чином підтверджується навчання? Після закінчення навчання слухачам видається документ державного взірця про присвоєння відповідної кваліфікації.

 

Стрийська філія Львівського обласного центру зайнятості

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту