Топ теми:

Візит Стрийської міської ради в Австрію завершився відвідинами міста Гмюнд

28 Липня 13:16

Офіційний візит Стрийської міської ради в Австрію завершився відвідинами міста Гмюнд, де в часі Першої світової війни знайшли прихисток  близько 600 тисяч українців.

Невелике австрійське місто привітно зустріло стриян, зануривши їх в маловідому історію, як зі сторони Австрії, так і зі сторони України.

На початку минулого століття українці, а саме в період з 1914 по 1917 роки, рятуючись від війни, знайшли прихисток та стали першими біженцями на території Австро-Угорської імперії. Австрійський уряд в короткий термін і з величезними організаційними зусиллями створили тут ціле поселення-містечко, яке до цього часу в своїх розповідях та згадках починається зі слова українське місто-табір Гмюнд, яке на той час складалось з бараків, церкви та необхідної інфраструктури для тимчасового життя близько 30 тисяч людей. А за весь період Першої світової війни через це містечко пройшло близько 600 тисяч біженців. Ця історія є маловідомою, як і в Україні, так і в Австрії, але керівництво м. Гмюнд та його жителі підтримують пам‘ять про тих людей, які там перебували та померли від хворіб та умов перебування.

У той час австрійський уряд для допомоги з управою таборового містечка з України до Гмюнду направив Іларіона Бачинського, дипломата та адвоката зі Стрия. Разом з ним поїхала і його дружина Ольга Бачинська, видатна громадська діячка.

В таборовому містечку Гмюнд пані Ольга продовжила свою просвітницьку місію та організувала біля себе жінок, створила жіночий союз та різні курси, зокрема вишивання. Тоді до управління табору звернулись з проханням допомогти з організацією виставки робіт жителів таборового містечка. Оскільки, пані Ольга була відомою колекціонеркою вишитих робіт та взорів ще в Україні,  вона закупила нитки і тканину і попросила жінок табору, які були з різних міст та сіл Галичини та Буковини, вишити взори свого краю. Ці взори, а їх було близько 400 екзеплярів, було презентовано на незвичайній виставці у Відні 1915 року, яка в такому форматі була однією із перших в Європі. Європа тоді була подивована культурною унікальністю нікому не відомої тоді нації.

На жаль, тиф та інші інфекційні недуги спричинили масовий мор у таборі українських біженців і, як наслідок, 30 тисяч українців з Галичини та Буковини назавжди знайшли спочинок в австрійській землі. У пам‘ять про них 1962 року на місці братської могили у парку звели меморіал у вигляді простої сільської української сім‘ї. Автор – український архітектор з Мюнхену.

На місці бараків, у тому ж архітектурно правильному розташуванні, до сих пір – австрійські помешкання.

Бургомістерка Гмюнду пані Гельга Розенмаєр разом з колегами розповіла про той складний  період під час перебування у місті українців. Сюрпризом була презентація від директора архіву та музею історії м. Гмюнд пана Геральда  Вінклера. Він розповів про родину Бачинських і про їх перебування в таборовому містечку Гмюнд, показав унікальні світлини Іларіона та Ольги Бачинських, а також схему будівлі дитячого будинку для сиріт, який організувала та очолила пані Ольга. Пан Геральд також ознайомив з архівними документами табору, показав унікальний альбом зі світлинами того часу та оригінальну  карту-розташування табору. Також стрияни відвідали місцевий музей, де пан Гаральд провів екскурсію з цікавими розповідями про наших земляків, їх життя в таборі. Оскільки австрійські громадяни допомагали облаштовувати побут українців, вони полегшували їм відчуття розлуки з рідним краєм. На території табору діяли школа, театр, де ставились вистави за сприяння австрійської адміністрації табору. Австрійський уряд  та керівництво табору сприяло збереженню культури та ідентифікації українського народу на території таборового містечка.

Стрийська делегація у складі міського голови Олега Канівця, заступника Андрія Стасіва та заступниці управління культури, молоді та спорту Юлії Курилишин разом із керівництвом Українського Жіночого Союзу Австрії – Світлани Савельєвої, Оксани Сороки та  Ірини Шінкларц , яка допомогла з перекладом під час перебування в Ґмюнді, передали в музей Гмюнду прапори України, символіку Стрия та книгу про Ольгу Бачинську проекту Авторської кухні (голова проекту Оксана Хмара, Київ), з якої і почалось це глибоке дослідження, яке потребує залучення громад з України для підтримки української діаспори в Австрії. Тому український жіночий Союз в Австрії, в пам‘ять про Ольгу Бачинську та її чоловіка, запросив делегацію зі Стрия для зустрічі з місцевою владою Гмюнду для налагодження зв‘язків та допомоги в відновленні цієї забутої історії для української громади в Австрії та в Україні.

Олег Канівець висловив наміри про співпрацю між нашими містами, а Андрій Стасів презентував Стрий для спільних гуманітарних та економічних ініціатив. Світлана Савельєва, голова Українського Жіночого Союзу в Австрії, як партнерка Стрия, стала унікальним посередником для вивчення історії та встановлення міжнародних відносин між нашими містами.

З великими сподіваннями на співпрацю та відновлення історичної спадщини, за підтримки українського посольства в Австрії, повертаємося в Стрий.

Дякуємо всім причетним за участь! Ми сильні сьогодні і не дамо забути нашу силу у всі часи.

 

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту