Використати резерв трудових ресурсів реально
У час війни на Львівщині, як і в інших областях України, гостро бракує робочих рук, адже вакансій втричі більше, ніж безробітних. За таких умов працедавці активно шукають додаткові шляхи залучення до роботи працівників, котрих ще донедавна не розглядали як потенційних співробітників.
Йдеться про осіб з інвалідністю, котрі хочуть і можуть працювати. Про їхню активність на ринку праці говорять статистичні дані. Приміром, торік за скеруванням служби зайнятості на постійній основі працевлаштовано понад 700 таких клієнтів, 187 залучено до громадських та інших робіт тимчасового характеру, 388 – охоплено професійним навчанням, 171 особа з інвалідністю отримала ваучер на навчання для підвищення рівня конкурентоспроможності на ринку праці. Ще майже 30 людей з інвалідністю взяли участь у програмі «Власна справа» та «Грант для ветеранів і членів їхніх сімей» проєкту «єРобота» та отримали державну інвестицію для відкриття або масштабування бізнесу.
Звісно, під час пошуку роботи для осіб з інвалідністю застосовується індивідуальний підхід, враховуються рекомендації медико-соціальної експертної комісії, побажання, освіта та трудові навички. Як свідчить аналіз, більшість осіб з інвалідністю торік пішли працювати операторами котельні, підсобними робітниками, продавцями продовольчих товарів, водіями, охоронниками, кухарами, прибиральниками, продавцями-консультантами тощо. Але були й такі, хто обійняв посаду менеджера (управителя), бухгалтера, інженера чи вчителя.
Слід врахувати, що забезпечивши роботою особу з інвалідністю, працедавець не тільки укомплектовує вакансію, а й отримує високовмотивованого та лояльного співробітника, підвищує імідж компанії, яка сповідує інноваційність, інклюзію, створює безбар’єрний робочий простір. Саме на це спрямована й державна програма надання працедавцям компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю І та ІІ групи. Розмір такої виплати з січня цього року збільшився: у разі працевлаштування та обладнання робочого місця для особи І групи інвалідності фірмі відшкодовуються витрати у розмірі 120 000 грн (15 мінімальних зарплат), а для осіб ІІ групи – до 80 000 грн (10 мінімальних зарплат).
Торік зазначеною програмою на Львівщині скористалися 63 працедавців, котрі працевлаштували 67 осіб з інвалідністю та повернули кошти за придбані меблі, поручні, бруси, оргтехніку тощо на загальну суму 4883,8 тис. грн. Середній розмір компенсації сягнув май1же 73,0 тис. грн.
Стрийська філія Львівського обласного центру зайнятості