Топ теми:

Закон України № З219: з 1 серпня скасовано спеціальну групу оподаткування зі ставкою 2 відсотки

7 Серпня 11:17

Усі суб’єкти господарювання, які перейшли чи обрали спеціальну групу оподаткування за ставкою 2 відсотки з 1 серпня 2023 року повернуться на довоєнні умови, це передбачено нормами Закону України №3219 від 30.06.2023 року. Який механізм переходу на попередні системи чи ставки оподаткування ?
Зокрема, платники податків, які станом на 31 липня 2023 року використовували спрощену систему 2%, уже з 1 серпня будуть автоматично переведені на відповідну систему оподаткування на якій вони перебували до обрання 2%, тобто на відповідну ставку та групу єдиного податку або на загальну систему оподаткування. Також відбудеться автоматичне відновлення прав і обов’язків платника ПДВ для тих суб’єктів, у кого реєстрація платника ПДВ була призупинена. Однак, суб’єкти господарювання, які у 2023 році до обрання спецрежиму оподаткування перебували на загальній системі оподаткування, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід на спрощену систему оподаткування починаючи з 4 кварталу цього року. Для цього їм необхідно подати відповідну заяву до контролюючих органів не пізніше 15 вересня ц.р. (нагадаємо, раніше перехід з однієї системи оподаткування на іншу міг здійснюватися лише 1 раз впродовж року).
Що ж до новостворених суб’єктів господарювання, які одразу з дня державної реєстрації обрали 2%, то вони автоматично будуть переведені на 5 % доходу.
Також ті платники податків, які станом на 1 серпня 2023 року не були зареєстровані платниками ПДВ (мова йде про платників податків, які до обрання спеціального режиму оподаткування перебували на спрощеній системі оподаткування 1-2 групи), мають право до 1 вересня 2023 року подати заяву про перехід на застосування єдиного податку третьої групи із ставкою 5% доходу. Такі суб’єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків уже з 1 серпня 2023 року за умови зазначення в рядку 5.1 заяви дати переходу з 1 серпня 2023 року.
Окрім того, цим законом повертається й обов’язок сплати єдиного податку, адже до тепер “єдинники” певних груп сплачували його добровільно. Однак, ця норма стосується не всіх, стверджує посадовиця, ФОПи 1 та 2 груп спрощеної системи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих мають право й надалі не сплачувати єдиний податок.
Що ж до нарахування та сплати ФОП єдиного внеску “за себе”, то наразі вони залишаються добровільними. Окрім того, згідно з нормами нового закону, відновлено документальні перевірки щодо нарахувань та сплати ЄСВ, пов’язані з припиненням юридичної особи або ФОП, або ж за зверненням самого платника єдиного внеску. Також з 1 серпня 2023 року відновлено нарахування штрафних санкцій та пені за неподання, несвоєчасне подання, або подання не за встановленою формою звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку).
З 1 серпня 2023 року відновлено також планові та позапланові документальні перевірки платників, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор; надають фінансові, платіжні послуги. Окрім того, проводитимуться позапланові документальні перевірки (згідно п.п.78.1.9 ПКУ), якщо подано скаргу на покупця щодо ненадання податкової чи акцизної накладних.
Що ж до обов’язкового застосування РРО чи ПРРО при готівкових розрахунках з покупцем, то уже з 1 жовтня ц.р. за виявлені порушення при проведенні або непроведенні фіскалізації операції, штрафні санкції будуть застосовуватися до усіх суб’єктів господарювання, окрім тих, які перебувають на 1 групі спрощеної системи оподаткування.

Стрийська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту