УВАГА! БЛУТАНГ- НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА ТВАРИН

ДО ВІДОМА МЕШКАНЦІВ ГРОМАДИ, ЯКІ УТРИМУЮТЬ ОВЕЦ,КІЗ ТА КОРІВ. До кордонів України наближається небезпечна хвороба жуйних тварин-БЛУТАНГ.
Блутанг включено до списку хвороб Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) через значні економічні втрати. За даними Європейського агентства з безпечності харчових продуктів (EFSA), спалахи хвороби можуть спричиняти збитки у мільйони євро протягом кількох місяців. Спалахи хвороби зафіксовано в Польщі впритул до нашого кордону.
Вірус блутангу – це інфекційне захворювання вірусної природи, яке можна розпізнати, серед іншого, за синім кольором язика. Чутливими є виключно жуйні тварини, тому уражаються переважно велика рогата худоба, вівці та кози.
Вірус блутангу є так званим “орбівірусом”, наразі відомо щонайменше 24 різних серотипи цього вірусу.
Найчастіше передача вірусу блутангу відбувається через маленьких комарів, які називаються мокреці. Харчуючись кров’ю зараженої тварини, цей комар переносить вірус до наступної тварини, і також її заражає. Інші кровососні комахи або навіть павукоподібні також можуть бути переносниками захворювання блутанг. До них відносяться інші комарі, кліщі та подібні до них.
Можлива також передача через сперму заражених биків та контактним способом.
Симптоми
У великої рогатої худоби у випадку захворювання на блутанг виникають наступні симптоми:
- запалення шкіри сосків / слизових оболонок
- відшарування в області язика та в роті
- бульбашки на кроні
- лихоманка
- збільшення частоти дихання
- зниження апетиту
- підвищена слинотеча
- кульгавість
- викидні
- проблеми з фертильністю
- пороки розвитку плоду
- зростання смертності телят
Перебіг хвороби
Блутанг – це захворювання, яке можна вилікувати. Інкубаційний період становить від 5 до 12 днів, а перебіг захворювання при цьому може сильно відрізнятися. У звичайних випадках воно триває 100 днів. Більш легкі випадки можуть виліковуватися самостійно.
Лікування та профілактика
Як вже було сказано, більшість нескладних випадків виліковуються самостійно.
Профілактичні заходи щодо вірусу блутангу є наступними:
- боротьба з комахами
- чутливу худобу слід утримувати в приміщенні (насамперед вночі)
- вакцинація (активна імунізація)
- застосування піретроїдів
Вакцинація
Тільки за допомогою поголівної вакцинації можна ефективно боротися з вірусом хвороби блутанг та запобігти захворюванню. Вакцина забезпечує захист, побічних ефектів не багато. Підраховано, що на 30 000 вакцинацій виникає лише один небажаний побічний ефект.
Вакцинація проти вірусу блутангу є добровільною. Якщо у Вас є питання щодо вакцинації, Вам слід звернутися до відповідальної місцевої ветеринарної служби або до Вашого ветеринара.
Для самих людей небезпеки зараження не має. М’ясо та молоко заражених тварин можна вживати без обмежень. Інші вироби, виготовлені з них, також не шкідливі для людини і придатні для споживання .
При ознаках захворювання необхідно терміново сповістити Стрийську районну лікарню ветеринарної медицини (0671024143) та виконавчий комітет Стрийської міської ради (0677859296).