Староста Угерського старостинського округу

Адреса: с. Угерсько, вул. І. Франка, 37а

e-mail: starostauvk@ukr.net

Село Вівня

Село розташоване на березі ріки Вівнянка, за 9 км на північ від міста Стрий, біля автодороги Стрий-Кавсько. Перша історична згадка про село датується 1394 роком. Відомо, що у ХІV ст. у Вівні був монастир. У ХVІІ ст. на місці старої церкви спорудили церкву Собору Пресвятої Богородиці УГКЦ, яка 1906 року згоріла. Згодом там побудували новуцеркву Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ.
Тривалий час село було поділене: одна частина належала до Дрогобицького повіту, інша – до Стрийського повіту. Наприкінці ХVІІ ст. в селі налічувалося 28 хат, 2 млини. Згодом мешканців побільшало. У 1890 році було вже 75 хат. У 1939 році в селі проживало 780 осіб: 775 українців і 5 німців. В той час у Вівні були рибні стави, млин, кузня, молочарня, крамниця, позичкова каса, кооператив.
Загальна площа земельних угідь – 779 га.
У 1880 році у селі відкрили однокласну школу. У 1935 році її збільшили до двокласної, де навчалося 118 дітей. Цього ж року побудували будинок читальні. У 2002 роцівідкрили кам’яну школу І-ІІ ступенів. У 1992 році відкрили філіал Лисятицької дитячої школи мистецтв.
З села походить краєзнавець, громадський діяч, заслужений вчитель України Євстахій Сакаль. Поблизу села добувають природний газ.

Село Кавсько

Село розташоване за 3 км від ріки Колодниця, за 16 км на північний захід від міста Стрий. За переказами, село засноване 1300 року. Наприкінці ХVІІ ст. у селі було 50 хат. У 1939 році налічувалося 1760 жителів: 1660 українців, 10 поляків, 50 латинників, 30 жидів, 10 німців. У селі діяли водяний млин, паровий млин, 2 панські фільварки, олійня, молочарня, крамниця, корчма. У 2008 р. в селі проживало 1380 осіб.
Загальна площа земельних угідь – 2597 га.
У селі була дере’вяна церква Святої Параскеви, яка згоріла. У 1909 році побудували кам’яну церкву Святої Параскеви УГКЦ, яка діє до сьогодні. У 1995 році для громади віруючих спорудили кам’яну церкву Вознесіння Господнього УАПЦ.
Однокласну школу в селі відкрили у 1920 році. Нині працює школа І-ІІІ ступенів. Першу читальню «Просвіти» відкрили у 1910 році за сприяння отця Михайла Татомира. У 1987 році у селі збудували Народний дім. Тут у 2001 році відкрили народний музей визвольної боротьби ОУН-УПА. Поблизу села добувають природний газ.

Село Угерсько

Село розташоване на березі ріки Стрий, за 8 км на північний схід від міста Стрия, обабіч дороги Стрий-Львів. З 1946 по 1990 рр. село мало назву Яблунівка. За переказами село засноване в ХІІ ст. Наприкінці ХVІІ ст. у селі було 83 хати. У 1939 році проживало 1120 осіб: 930 українців, 70 поляків, 30 жидів, 90 німців. Був фільварок, три млини, гуральні (спиртзавод), крамниці, молочарська спілка, позичкова каса, торгова спілка, лазня, корчма. У 2008 році проживало 1685 осіб.
Загальна площа земельних угідь – 1132 га.
Поблизу села добували природний газ.
Перші письмові згадки про церкву належать до ХVІ ст. У середині ХVІІ ст. збудували нову дерев’яну церкву. На місці згорілої у 1818 році постала нова дерев’яна церква Воскресіння Господнього УГКЦ. У 1913 році завершили будівництво кам’яної церкви. У селі є пам’ятний хрест на честь скасування панщини, символічна могила борцям за волю України, пам’ятний знак з барельєфами Т. Шевченка та І. Франка, пам’ятник учителеві В. Кульчицькому. Зберігся давній панський палац, що є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Однокласну школу відкрили у 1867 році. Згодом збудували окреме приміщення школи. У 1909 році школу розширили до двокласної. У 1988 році збудували кам’яну школу І-ІІІ ступенів. У 1998 році відкрили філіал Лисятицької дитячої школи мистецтв.
Першу читальню «Просвіти» відкрили 23 травня 1897 року. Зараз в селі працює Народний дім.