19.09.2017, 09:56

Державна соціальна допомога дитині померлого годувальника

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника» від 07.02.2017 року № 1836-VІІІ врегульовано питання призначення державної соціальної допомоги дітям померлого годувальника, який за життя не набув права на пенсію.

18.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 611 «Про внесення змін до постанови кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року». Зазначеною постановою затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд в новій редакції. Зміни набрали чинності з 31.08.2017 року. Тому управління праці та соціального захисту населення просить звернути увагу на наступне.

Особі, яка протягом трьох місяців з дня набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 611 від 18.08.2017 року звернулася за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника, допомога призначається з дня набрання чинності Закону України від 07.02.2017 року № 1836- VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника», але не раніше дня, що настає за днем смерті годувальника.

Право на державну соціальну допомогу мають особи, які зокрема не одержують пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров’я на виробництві, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», та допомоги, що призначається відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» (крім осіб з інвалідністю з дитинства або дітей-інвалідів, які мають право на державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам» і державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам»).

Для визначення права на соціальну допомогу застосовується прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлений на дату звернення за допомогою законом на відповідний рік. Середньомісячний сукупний дохід особи для визначення права на призначення соціальної допомоги обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї на кількість членів сім’ї, які включаються до її складу.

Якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника відповідно до закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам» і державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», ці виплати призначаються одночасно. Для призначення соціальної допомоги заява подається заявником особисто або через представника , який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Якщо особа, якій призначається державна соціальна допомога, не досягла повноліття або є недієздатною, заява подається батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками за місцем їх проживання (реєстрації), представниками закладів (органів опіки чи піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою, за місцезнаходження таких закладів (місцем проживання особи).

Соціальна допомога дитині померлого годувальника призначається з дати, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення за соціальною допомогою надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня смерті годувальника.

Соціальна допомога призначається дитині померлого годувальника — до досягнення 18-річного віку. Дітям померлого годувальника, які навчаються за денною формою навчання в загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів і вступом до іншого або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), державна соціальна допомога призначається до закінчення ними навчальних закладів, але не більш як до досягнення 23 років, а дітям-сиротам — до досягнення 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Соціальна допомога встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у такому розмірі:

100 відсотків — на одну дитину померлого годувальника;

120 відсотків — на двох дітей померлого годувальника;

150 відсотків — на трьох і більше дітей померлого годувальника.

За інформацією просимо звертатися за адресою: м. Стрий, вул. Незалежності, 3, каб.5, тел. 5-71-97, каб.8, тел. 5-73-62.

О.Олійник, завідувач сектору прийому громадян управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради