09.07.2018, 14:53

Соціальний проект «Рука допомоги» - новітній механізм боротьби із бідністю

Щороку близько мільйона українців отримують державну допомогу як малозабезпечені. При цьому в третині таких сімей є хоча б один дорослий працездатного віку, який не працює, а для деяких сімей державна допомога — це єдине джерело доходів. І чим довше триває період безробіття, тим важче знайти роботу та реалізувати себе. В таких умовах легко втратити мотивацію до роботи та надію на краще життя, і соціальна підтримка держави це не виправляє.

Так само важко буває знайти роботу вимушеним переселенцям, яким довелося залишити свої домівки та роботу через війну і почати нове життя в чужому, незнайомому місці.

Саме для таких людей було створено ініціативу «Рука допомоги» — пілотний проект Міністерства соціальної політики України, який реалізується за підтримки Світового банку в рамках більш широкої стратегії модернізації системи соціальної підтримки населення. Наша мета — допомогти вимушеним переселенцям та членам малозабезпечених сімей позбутися залежності від соціальних виплат, отримати достойну роботу або заснувати власний бізнес.

Проект передбачає повернення громадян до економічної активності з урахуванням особливостей та прагнень кожного з них. Це абсолютно новий механізм для України, який, проте, вже довів свою ефективність в країнах Євросоюзу.

Для тих, хто потребує стабільного заробітку, ми пропонуємо допомогу у працевлаштуванні. Якщо бажаної вакансії на момент звернення немає —запропонуємо різноманітні варіанти тимчасових оплачуваних робіт на користь громади.

Але найголовніше – учасники, які давно мріяли про власну справу, мають змогу отримати безвідсоткову поворотну фінансову допомогу (мікрокредит) на обладнання та матеріали для започаткування бізнесу.

Сума такого мікрокредиту може складати до 40 прожиткових мінімумів, що у 2018 році складає 70480 гривень. Фіндопомога надається згідно бізнес-плану, який затверджується комісією при облдержадміністрації, у формі оплати рахунків на закупівлю обладнання і матеріалів для започаткування власної справи. Це робиться для того, щоб учасники проекту витрачали гроші за призначенням, а не «проїдали» їх. При цьому сума до повернення зменшується на суму сплачених за три роки податків, а в разі працевлаштування двох малозабезпечених осіб, внутрішньо переміщених або учасників АТО кошти взагалі повертати не потрібно. Окрім фінансування, учасники проекту на старті своєї підприємницької діяльності отримують консультаційну підтримку та супровід у підготовці бізнес-плану.

«Рука допомоги» заохочує місцевий бізнес до створення робочих місць: в разі працевлаштування двох осіб із числа членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб, або осіб, звільнених з військової служби після участі в антитерористичній операції, строком не менше ніж на два роки, підприємства будь-якого масштабу можуть отримати від держави безвідсоткові кредити на закупівлю нового обладнання.

В якості пілоту «Рука допомоги» діє в Харківській, Полтавській та Львівській областях, а з 2018 року — також у Баранівській міській ОТГ Житомирської області, Кіптівській сільській ОТГ Чернігівської області та Миколаївській міській ОТГ Донецької області.

Учасниками проекту стали близько трьох тисяч українців з числа малозабезпечених та внутрішньо переміщених осіб, з них понад 110 вже отримали фінансову допомогу та стали підприємцями. Вчорашні безробітні й переселенці відкривають заклади харчування та торгівлі, міні-ферми, інтернет-магазини, виготовляють меблі, промислові пральні машині і сушарки, продукти харчування, вирощують сільськогосподарські культури, надають послуги з ремонту авто, тощо.

Досвід пілотного проекту стане підгрунтям для розробки нового закону. Після його прийняття новітні механізми боротьби із бідністю будуть запроваджені на всій території України на постійній основі. Це дозволить ефективно повертати до економічної активності тривалих безробітних громадян, сприятиме кращій адаптації вимушених переселенців, створенню нових робочих місць, а також посилить економічне становище міст і сіл за рахунок розвитку малого бізнесу.

Ви також можете стати учасником проекту «Рука допомоги». Якщо ви маєте статус малозабезпеченого безробітного чи внутрішнього переселенця, вам достатньо звернутися із заявою до управління соціального захисту населення або центру зайнятості за місцем проживання. Там ви зможете отримати необхідну консультацію та більше дізнатися про проект, який назавжди змінить ваше життя.

Контакти:

Управління праці та соціального захисту населення м.Стрий, вул Незалежності,3 тел. 5-73-62, 5-25-08

Стрийський міськрайонний центр зайнятості м.Стрий , вул. 1-го Листопада,12 тел. 4-03-70 , 7-11-51